Valgamaa aasta ema on Pille Kangur

Reedel, 12. mail  kuulutati Valgamaa aasta emaks viie lapse ema Pille Kangur.  Kokku kandideeris tiitlile kaksteist ema. Kõik aasta ema nominendid said tunnustuskirja ja kingituseks käsitööehte.
 
„See tiitel on mulle suureks üllatuseks ja väga suureks auks. Oleme siinkandis elanud 20 aastat ja kui tulime, siis oli meil üks väike laps. Nüüdseks on meie perekonnas viis lapsekest. Seega on Valgamaa meile väga positiivselt mõjunud. Ajad muutuvad ja koos sellega ka meie. 
Kui mu poeg väike oli, siis lubas ta võtta mu naiseks. Nüüd on poeg suur ja naiseks ta mind enam ei taha," naljatas vastne aasta ema. Lisades, et elu tuleb nautida ja alati leida aega nii enda kui pere jaoks. 
 
Maakonna aasta ema sõnul on ema kodusoojuse hoidja ja laps peab tundma, et mis ka elus ei juhtuks, on tal kodu, kus teda alati oodatakse.
 
Pille Kanguri kandidatuuri seadis ülesse Otepää vallavalitsus. Iseloomustuses oli kirjas, et ta on alati valmis aitama ega jäta kedagi hätta.  Tal on olemas kõik omadused, mis ühele emale on kohased – positiivne ellusuhtumine, kannatlikkus, oskus olukordi lahendada ja olla ikka rõõmsameelne.  „Imetleme tema oskust kasvatada enda lastest tublid inimesed ja olla teistele lastele suureks eeskujuks," oli kirjas iseloomustuses. 
 
Pille Kangur väärtustab haridust. Koos perega osaletakse kohalike külapäevade korraldustöös. Pereema on aktiivne kodukoha traditsioonide edasikandja ja eeskujuks järeltulevatele põlvedele. Oma toetava õla paneb ta alati alla paljudele kogukonna ja maakonna üritustele.
 
Aasta emale anti emadepäeva kontsertaktusel Nõuni rahvamajas üle Otepää kihelkonna rahvariidemustriga padi ja maavanema tänukiri. Ajalehe Valgamaalane toimetus tunnustas teda aukirja ja lehetellimusega. Veel sai ta kingituseks kodutütarde käsitsi tehtud õlasalli. 
Valgamaa aasta ema sai ka presidendilt kutse osalemaks koos perega Emadepäeva kontsert-aktusel Tallinnas.
 
Valgamaa aasta ema on tunnustatud ka 2013. aastal Otepää valla aasta ema tiitliga. Samal aastal sai perekond Kangur veel kogukonna pärli tiitli küla 
seltsielu eestvedamise, kohalike traditsioonide ja kultuuri hoidmise ning loodushoidliku elulaadi väärtustamise eest.
 
Muusikalist külakosti pakkus kontsertaktusel Palupera valla naiskoor, Nõuni lauluansambel Lõbusad lesed, tantsurühm Pääsusilmad, kohalikud lapsed, 
Pillipuu, laulu- ja tantsuansambel Oduvantšiki ja kandlemängija Varju Teder.
 
 
AASTA EMA NOMINENDID
 
Airi Linde on kodune nelja lapse ema, kes lööb kaasa Rõngu rahvatantsurühma tegevuses. „Usun, et ema jaoks on suurim tunnustus oma lapse suust tulnud  „Aitäh!" ja siiras kallistus. Mõeldes, kui palju minu ema on teinud teiste jaoks, jättes kõrvale enda huvid, siis tunnen, et kõik see, mida mina saaksin oma  emale pakkuda, ei ole võrdväärne sellega, mida tema on teinud minu ja teiste inimeste jaoks! Ma arvan, et meie ema võiks olla aasta ema, kuna ta on  nii palju andnud selleks, et meil oleks hea elu ja et meist kasvaksid head inimesed," kirjutas tütar Siiri, kes ema nominendiks esitas.
 
Leili Kuum on kahe lapse ema, kes töötab lasteaias Mõmmik kasvatajana ja laulab mitmes muusikakollektiivis. Tema kandidatuuri esitas poeg Guido. „Minu ema on võrratu. Ta on üles kasvatanud kaks last ja tema ameti (lasteaiakasvataja) tõttu on ta olnud ema ja kasvataja rollis tõeliselt paljudele lastele. Olgu ajad kui rasked või halvad, siis meie ema on alati see, kes meid ikka ja jälle kannustab olema positiivsed ja edasi pürgima oma unistuste poole. Vaatamata sellele, et mina, enda vahel esineva põikpäisuse tõttu, pole alati maailma parim poeg, on mu ema kogu aeg võrratu ema. Aitäh!" kirjutas poeg.
 
Egle Letlane, kelle esitasid nominendiks samuti tema lapsed, on nelja lapse ema ja kahe lapselapse vanaema. Ta töötab Riidaja lasteaias õpetajana ning tegeleb rahvatantsuga. „Meie ema on meeletult julgustav ning alati oma tegudes meile eeskujuks. Ta elab alati kaasa meie rõõmudele ning kui vaja siis pühib pisaraid ja annab head nõu. Ta on näidanud meile, et elus pole raskusi, mida ületada 
pole võimalik. /…/ Laste kasvatamine pole just alati kerge, aga tunduvalt turvalisemalt tunnen ma ennast tänu sellele, et minu kõrval on just täpselt minu ema. /… / Ta on minu parim sõbranna, minu eeskuju, lihtsalt imeline naine. /…/ Minu emme on kõige parem ja kõige imelisem naine. /…/ 
Emme on lahe ja temaga saab palju vahvaid tegevusi teha: käime koos maal puid lõhkumas ja suvel muru niitmas. /…/ Ta on hea naine, väga eriline inimene," oli kirjas iseloomustuses.
 
Erja Liivson on nelja lapse ema ja viie lapselapse vanaema, kelle esitas nominendiks minia. Liivson töötab Taagepera raamatukogu juhatajana, on Taagepera koguduse, vallavolikogu ja Ala külaseltsi juhatuse liige. „Oleme talle tänulikud, et meist saanud need kes me oleme (isale ka). Ema on meile toeks ja abiks nüüd, kui oleme täiskasvanud ja oli seda ka siis kui olime noored ja kangekaelsed. Ema on meid suunanud õppima ja tegutsema, et saada oma elus ise hakkama. Hindame ema tarkust ja võimet ka keerulistel hetkedel nõu ja jõuga abiks olla. Ta motiveerib meid uusi väljakutseid leidma. Ema on meile toeks ka siis kui meil on raskeid hetki ja murekoorem kipub üle pea kerkima. Ema on väga aktiivne ja tegus paljudes ühiskondlikes tegevustes ja alati valmis ennast arendama uuest küljest. Ta on töökas, aktiivne, tark ja lõpuni aus," kirjutas minia.
 
Reet Kõvask on kodune kuue lapse ema ja ühe lapselapse vanaema. Ta on Tõrva muusikakooli hoolekogu esimees. Nominendiks esitas naise tütar Erika: „Oma põhitööks ütleb ta olevat: „OLEN EMA!" Ja meie, tema lapsed, võime seda kinnitada. Ta on tõesti 24/7 EMA. Parim ema, keda lapsed endale üldse tahta võiksid. Et meie saaksime olla lapsed, on ema loonud meile selleks kõik tingimused. Ta on hooliv, armastav, tähelepanelik, leidlik, karm, aga õiglane. Ta on alati meie jaoks olemas ning tal on olemas kõik vastused, mida vajame. Ta annab meie heaolu jaoks endast kõik ja rohkemgi veel ning me ei näe teda kunagi kurtmas. Tema kogemused, teadmised, oskused - on raske vahel lausa mõista, kuidas ta küll suudab ja saab ning jõuab."
 
Evelin Tiivel, kelle esitas tiitli kandidaadiks Hummuli vallavalitsus, on kolme lapse ema. Tiivel on Hummuli kooli direktor ja vallavolikogu liige. „Väga tubli, töökas ja perele ning kogukonnale pühendunud pereema. Tal on palju huvisid ja hobisid: laulmine, aiandus, kokandus (tortide valmistamine), koduleiva küpsetamine, kodu renoveerimine ja sport (jooksmine). Ta on oma kodu, oma peret ja lapsi ning kodukohta väärtustav pereema. Ema, kes peab tähtsaks põlvkondadevahelist head ja üksteist toetavat läbikäimist," oli kirjas iseloomustuses.
 
Kristiina Luik on kolme lapse ema ja töötab juuksurina. Ta on Tikste aiakontsertide sarja korraldaja ja panustab palju heategevusse. Tema esitasid kandidaadiks tütred Michell ja Mirell. „Meie ema on imeline emafiguur. Ta ei hooli ainult iseendast ja oma perest, vaid ta hoolib kõikidest! Tal ei jää märkamata mitte üksi abivajaja ega jää tegemata mitte üksi heategu. Meie ema jagab meile väga palju võimalusi kogemustepagasi suurendamiseks ning pakub ideid silmaringi avardamiseks ja ta paneb meid maailma teise pilguga vaatama. Meie ema nakatab meid lahkuse ja abivalmidusega, sest just nii oleme me kasvatatud," kirjutasid armsad tütred oma imelise ema kohta.
 
Urve Ploom on kuue lapse ema, kellest samuti saanud juba vanaema. Ta on Karula koguduse liige, pühapäevakooli juhendaja, Karula naisseltsi ja Lüllemäe rahvaõpistu liige. Nominendiks esitas Ploomi Enno Tanilas. „Oma emaliku ja hoolitseva ning tähelepaneliku suhtumisega on ta saanud paljudele kogukonna lastele teiseks – hoolitsevaks emaks, kellel on alati aega kuulata laste muresid, kutsuda neid ühistegevustele ja vaadata, kas nad jõuavad ikka turvaliselt bussile. Ta on kasvatanud lapsed, kelledel on samasugune empaatiavõime, abivalmidus ja elujõud. Tema haruldane pühendumine ja osavõtlikkus emana, vanaemana ja ,,kogukonna emana" väärib tunnustamist," ütles Tanilas.
 
Eve Rüütli on kolme lapse ema, kelle esitas kandidaadiks Karula vallavalitsus. Ta on ettevõtja, kes osaleb Lüllemäe rahvaõpistu ja Karula kultuuriseltsi töös. „Hea ema, kes perekõrvalt tegeleb nii käsitöö, aianduse kui kokkamisega. Valmistab perele maitsvaid hoidiseid ning teeb imelisi torte. Tubli ema kolmele tublile lapsele," oli kirjas iseloomustuses.
 
Külli Teder on kolme lapse ema. Töötab Lüllemäe põhikooli õpetajana ning on spordiklubi Karula MTÜ juhatuse liige. Tiitli nominendiks esitas naise Karula vallavalitsus. „Ta pole mitte üksnes hea ema, vaid ka laste lemmikõpetaja koolis. Väga positiivne ning innustav kõigile, kes teda kohtavad. Ta mängib võrkpalli, tegeleb rahvatantsuga ja kogu perega käiakse orienteerumas. Ta on sportlik ja selle pisikuga on nakatatud terve perekond, sest koos sõidetakse jalgrattaga, suusatatakse ning reisitakse," seisis iseloomustuses.
 
Liilia Tali on viie lapse ema, kelle esitas nominendiks samuti Karula vallavalitsus. Ta on lambakasvataja ja MTÜ Maavillane liige. 
 
Pille Kangur, kelle esitas nominendiks Otepää vallavalitsus, on viie lapse ema. Ta on Pühajärve põhikooli õpetaja ja Kappermäe seltsi liige ning 
tantsib rahvatantsurühmas Nuustaku.
 
Fotol: Valgamaa aasta ema 2017 Pille Kangur, foto: Valga Maavalitsus
 
 
 
Kaja Mõts
Valga Maavalitsus
Avalike suhete juht