Mammobuss tuleb Otepääle

31.10–04.11.2022 on mammobuss Otepää Vallavalitsuse ees (Lipuväljak 13, Otepää).

Rinnavähi varaseks avastamiseks tehakse Eestis naistele mammograafilist sõeluuringut. Sõeluuringu eesmärk on avastada rinnavähk võimalikult varases staadiumis ning vähendada sel moel haigusesse suremust ja tõsta haigete elukvaliteeti. On tähtis, et ka ilma kaebuste või sümptomiteta naised uuringul käiksid, sest rinnavähk varajases staadiumis endast märku ei anna. Rinnanäärme radioloogiline uuring ehk mammograafia on väikese kiirgusdoosiga, mis on tervisele ohutu. Rinnavähi sõeluuringule kutsutakse 50–69 aastasi naisi iga kahe aasta järel.

2022. aastal kutsutakse rinnavähi sõeluuringule ravikindlustatud ja ravikindlustamata naisi sünniaastaga 1954, 1956, 1958, 1960, 1962, 1964, 1966, 1968, 1970 ja 1972. 

Tartu Ülikooli Kliinikumis saab rinnanäärme sõeluuringul osaleda nii meie meie peamajas radioloogiakliinikus (L. Puusepa 8, I korrus), Kvartali keskuse rinnakabinetis (Riia 2, I korrus) kui ka mobiilses Mammobussis.

Haigekassa saadab eelnimetatud aastail sündinud naistele rahvastikuregistris oleva aadressi järgi kutsed, kuid andmebaasi ebatäpsuse tõttu ei pruugi kõik naised kutseid siiski saada – see ei ole takistuseks uuringule tulemisel. Seega, kui olete sündinud just nimetatud aastail, siis võite julgesti kutset ootamata uuringule registreeruda. Sõeluuringu kutse on mõeldud meeldetuletuseks sõeluuringus osalemiseks.

Rinnavähi sõeluuring on naisele tasuta. Naised, kes on sõeluuringu sihtgrupist nooremad või vanemad, peaksid rinnakaebuste korral pöörduma perearsti või naistearsti poole, kes teeb esmase läbivaatuse ning suunab vajadusel rinnauuringutele. Saatekirjaga on ka neile naistele kliinikumis uuringud tasuta. Kui Te ei kuulu sõeluuringu sihtgruppi või Teil puudub saatekiri, saab uuringul osaleda tasulise vastuvõtuna.

Sõeluuringule pöördumiseks palume registreeruda telefonil 731 9411 tööpäevadel kell 8.00-16.00. Samal numbril saab teha broneeringuid ka arsti poolt antud saatekirja alusel. Mammobussis saab vabade aegade olemasolul uuringule registreeruda ka kohapeal.

Vaata lisainfot TÜ kliinikumi lehelt:

https://www.kliinikum.ee/patsiendile/ennetus/rinnavahi-soeluuring/