Veszprem-Balatoni külastus avas ungarlaste Euroopa kultuuripealinna mitmekesisust
Tartu 2024 omavalitsuste esindajad väisasid juuni lõpus Veszprem-Balaton 2023 Euroopa kultuuripealinna, meie vallast osales kogemuskülastusel Otepää Kultuurikeskuste juhataja Jorma Riivald.
Kogemuskülastusel osalejaid said kuulda nii rahvusvahelisi staare (Lost Frequencies) kui ungarlastest tippmuusikuid (Veronika Harcsa, Bálint Gyémánt, Dresch Mihály). Osalejad said kogeda, kuidas Euroopa kultuuripealinn saab olla suur ja kõnetada tuhandeid vaimustunud fänne, kui et kuidas kultuuripealinn saab olla intiimne ja õdus avades uues võtmes uusi lavasid.
Näha sai ka seda, kuidas Euroopa kultuuripealinn aitab kohalikel kogukondadel endal avastada ja uues võtmes avada kohalikele tavalisi, aga külastajatele uudseid huvitavaid paiku nagu näiteks maailma esimesest krüptooni tehasest pöögimetsade keskel on valmimas kultuurihall. Või siis pakkuda lihtsat rahu metsa varju ehitatud raamatutega täidetud lugemismajakesega, mille huvilised saavad ise metsast üles leida. Või siis osaleda rahvusvahelises residentuuris.
"Saime ungari kolleegidelt taaskord kinnitust, et Tartu 2024s on käesoleval sügisel kõige kibekiirem viimane tiitliaastale eelnev ettevalmistusaeg, mille töö - ja stressirohkus on juba meie poole teel, aga tänu eelnevate kultuuripealinnade "hoiatustele" oleme selleks vaimselt valmis, ütles Tartu 2024 Lõuna-Eesti koordinaator Annela Laaneots.
"Veszprem-Balton 2023 kolleegid on imelised. Nad on äärmisel külalislahked ja valmistasid meile ette mitmekesise tiheda programmi, millest meie saime oma kultuuripealinnale mõeldes kasulikku kõrva taha panna", lisas Laaneots. Oma kogemusi jagasid nii Veszpremi linnapea, programmidirektor, regiooni juht kui produtsendid.
„Oli tõeliselt tore ja kultuurselt põnev väljasõit. Kohtumisi neil päevil oli palju ja mul on hea meel, et saime otsest tagasisidet hetkel kultuuripealinna tiitlit vedavatelt inimestelt. Nende tähelepanekutest on meil kindlasti palju õppida, et vältida kitsaskohtade teket oma kultuurisündmuste läbiviimisel," ütles Jorma Riivald. „Tänan väljasõidu korraldajaid, tänu kellele oli see professionaalselt ja sujuvalt korraldatud ning olen väga tänulik ka kogu kaasa reisinud seltskonnale, kes täitis pikemad bussisõidud alati põnevate aruteludega."
Veszprem-Balaton kogemuskülastusel osalesid esindajad kõigist Tartu 2024 omavalitsustest.
Veszprem-Balaton piirkond kannab Euroopa kultuuripealinna tiitlit käesoleval aastal ja lõunaeestlaste külaskäigu ajal toimusid neil tiitiaasaga poole peale jõudmise pidustused. Ka Veszprem-Balaton kannab Euroopa kultuuripealinna tiitlit piirkonnaga koos. Kokku 116 omavalitsust, millest väiksei on 46 elanikuga ja suurim 60 000 elanikuga, kokku elab Veszprem-Balaton 2023 piirkonnas ligi pool miljonit inimest.
Eestis kannab 2024 aastal Euroopa kultuuripealinna tiitlit Tartu linn koos Lõuna-Eesti omavalitsustega - Antsla vald, Elva vald, Kambja vald, Kanepi vald, Kastre vald, Luunja vald, Nõo vald, Otepää vald, Peipsiääre vald, Põlva vald, Rõuge vald, Räpina vald, Setomaa vald, Tartu vald, Tõrva vald, Valga vald, Viljandi linn, Võru linn ja Võru vald.
Grupifoto: Tartu 2024, juuni 2023