« Tagasi

Otepää Teater tähistab Kalju Ruuveni 100. sünnipäeva

Legendaarne Otepää Teater tähistab 7. detsembril 2019 teatri asutaja Kalju Ruuveni 100. sünnipäeva ja ühtlasi ka Otepää Kultuurimaja 65. aastapäeva meeleoluka teatripäevaga.

 

Otepää Teater on asutatud 1957. aastal. Asutamise ajal oli teater Otepää Kultuurimaja näitering, kuid juba asutamise aastal (1957) sai rahvateatri nimetuse. Teatrit juhtis aastatel 1957–1996 Kalju Ruuven. Seejärel oli teatri juhiks Margus Möll, lavastajaks Ivari Viigimets. Praegu on MTÜ Otepää Teater eesotsas Ene Prants.

7.detsembril on teatripäevale oodatud kõik huvilised. Kell 15.00  külastatakse Papa Kalju ning teiste teatritegijate kalmusid, kell 17.00 Otepää Kultuurimaja galeriis näituse „Papa Kalju 100 ja Otepää Teater" avamine, kell 18.00 on Otepää Kultuurimaja Teatristuudio esietendus H. Visnapuu „Lembit Võidumees" ning kell 19.30 toimub teatripidu: kõned, meenutused, pildistamine, tantsimine.

 

Lisainfo: Ene Prants: 517 6599 

 

Otepää Teatri asutajast Kalju Ruuvenist (03.12.1919-30.04.1996)

Võrumaalt Linnamäelt pärit Kalju Ruuven tuli Vana-Otepääle sadulsepaks õppima, kuid leidis üsna pea tee Otepää näiteringi, kus astus 1942. aastal näitlejana üles ajakirjanik Pragi rollis O. Lutsu „Tagahoovis". Ta mõistis, et enese näitamine ei sobi talle ning üha enam vaimustus ta teiste lavategelaste vaatamisest ja lavastamisest.

Näitejuhina alustas Otepää kultuurimaja näiteringis 1950. aastal, kus tema käe all valmis 12 lavastust, sealhulgas 60-70 tegelasega suured vabaõhuetendused „Lembitu" (1954), „Tasuja" (1955), „Vürst Gabriel" (1956) ja „Pühajärv" (1957). Otepää teatri looja ja kultuurihoidja Otepää Rahvateatri peanäitejuhina tegutses Kalju Ruuven teatri loomisest 1957. aastal kuni elu lõpuni. Kalju Ruuven on olnud ka kultuurimaja direktor ja Otepää rajooni kultuuriosakonna juhataja. Kalju Ruuven, kunstnik ja lavakujundaja Udo Jäär ning kultuurimaja direktor, ühtlasi lavavalgustaja Heino Napp juhtisid ühtse triona Otepää kultuuritööd alates 1950. aastast mitukümmend aastat.

Kalju Ruuvenit nimetati papa Ruuveniks või papa Kaljuks, sest ta suutis leida, siduda ja liita teatrihuvilisi mitmest põlvkonnast. Temast valmis 1995. aastal portreefilm „Papa Kalju teater" (autor Ragnar Kond).

 

Kalju tegi kaasa A. Kruusemendi filmis „Suvi", mängides Teele isa. 39 aasta jooksul tuli Kalju Ruuveni juhtimisel Otepää Rahvateatris lavale 89 etendust. Ta suutis teatris teha mitme mehe töö: valis repertuaari, valmistas lavamööblit ja ehitas dekoratsioone, leidis sobivad näitlejad ja tegi neile grimmi, tegi pikki õhtuid lavaproove ning kulutas õhtu- ja öötunde väljasõiduetendustele. Etendusi anti aastas umbes poolsada Valga, Võru, Põlva maakonnas, ka Viljandis ja Tartus.

Aasta jooksul valmis keskmiselt 2 uuslavastust, mitut etendust mängiti üle 60 korra. Teatri algusaastatel olid tihedad sidemed Tartu Vilde-nimelise ja Tallinna Tammsaare- ja Pinna-nimelise rahvateatriga. Igal suvel tehti vastastikuseid ringreise Saaremaa rahvateatriga. Vihti Harrastusteatriga Soomes tekkis side 1989. aastal. Koostööd tehti ka kutseliste teatritega, mille näitlejad jagasid oma oskusi.

Otepää teatris tegid oma praktika või näitejuhtimise erialadiplomietenduse mitmed noored, nende hulgas Georg Jegorov, Vello Tuulik, Mai Mägi (Sarnet), Mare Purga, Luule Kask, Ene Ütt, Toomas Ehasalu ja Urmas Ott. Sõpruse Rampidel ehk Baltimaade ja Valgevene rahvateatrite parimate lavastuste ülevaatustel esineti Eesti parima maarahvateatrina kolme lavastusega, vabariiklikelt rahvateatrite ülevaatustelt saadi kõrgeid kohti ning tunnustust pälvis enamasti ka lavastaja Kalju.

Otepää teater astus korduvalt üles televisioonis, sealhulgas ka terviketendustega. 1993. aastal sündis Otepää lasteteater, mille neljas lavastus K. Merilaasi „Pilli-Tiidu" jäi Kalju Ruuveni viimaseks lavastuseks. Kalju Ruuven oli Otepää esimene aukodanik (1992); Eesti NSV teeneline kultuuritöötaja (1962); Eesti Vabariigi kultuuripreemia laureaat (1994). Kalju Ruuveni pronksbüst (autor Aulin Rimm) avati Otepää kultuurimajas 29. novembril 1997, märkimaks Kalju elutööd ning Otepää Rahvateatri 40-aastast tegevust.

 

Aili Miksi materjalide põhjal koostas Heivi Truu 2019.a 

Fotod: fotodel: Kalju Ruuven, etendus A.Makajonok „Tribunal" 1976.aasta, (fotod: Otepää Teater)
Rosie (G-W. Õie eestinduses) etendus „Lambaliha" 2015. aasta (foto: Monika Otrokova)