« Tagasi

Otepää ja Tarp tähistasid koostöö 25.aastapäeva

17.-22.oktoobrini 2015 olid Otepää vallas külas sõpruspiirkonna Tarpi (Saksmaa) delegatsioon, mille koosseisu lisaks omavalitsusjuhtidele kuulus ka meremeeste koor Die Hornblower. Üheskoos tähistati sõprussuhete loomise 25.aastapäeva.
 
Sõbrad Tarpist külastasid Otepää ja Valgamaa vaatamisväärusi, Otepääl tutvuti Tehvandi spordikeskuse, Otepää Maarja kiriku ja Eesti Lipu toaga. Meremeeste koor Die Hornblower andis selle aja jooksul kolm kontserti – Tartus koos Tartu Hansa kooriga, Sangaste lossis ning lõpuõhtu kontserdi 21.oktoobril Otepää Gümnaasiumis. Kõik kontserdid võeti väga soojalt vastu. 
 
Otepääle oli külalisi kaugelt tulnud tervitama väga palju inimesi. Tarpi külalised kohtusid Otepääl oma vanade sõprade ja tuttavatega, koos meenutati sõprussuhete algusaastaid. Kontserdil astusid lisaks külalistele üles Otepää naisrahvatantsurühm Nuustaku, Otepää Muusikakooli õpetajate ansambel, kandlemängija Varju Teder ja eakate ansambel Relami. Meeleolukat tantsumuusikat mängis Lille Tali rahva- ja peremuusikaorkester koos Margit Tali ja Merle Soonbergiga. Otepää vallavanem Kalev Laul tänas ja tunnustas Tarpi kodanikke, kes on 25.aasta jooksul sõprussuhteid hoidnud. Otepää valla poolt kingiti Tarpi vallale litograafia Pühajärvest ja kingikorv, kus olid sees Otepää Lihatööstuse Edgari tooted ja muud piirkonna toidud. 
 
Tarpi vallavanem Peter Hopfstock avaldas head meelt selle üle, et said Otepääd külastada. „Oli rõõm kohata vanu sõpru ja sõlmida uusi sidemeid, meeldis väga Otepää inimeste lahkus ja sõbralikkus. 90-ndatetel aastatel Otepääd külastanud Tarpi elanike jaoks oli väga meeldivaks üllatuseks see, kui palju Otepää on edasi arenenud," sõnas Peter Hopfstock. „Soovime Otepääle algavaks talvehooajaks palju lund, palju turiste ja palju erinevaid üritusi. Saime kutse ka Otepää 900-nda juubeli tähistamisele 2016. aasta suvel, kindlasti plaanime osaleda. Kohtumiseni Otepää 900 pidustustel!"
 
Otepää vallavanem Kalev Laul märkis, et ka Otepää vallal oli väga hea meel Otepää ja Tarpi 25. sõprusaastal võõrustada sõprusvalla delegatsiooni. „Nende aastate jooksul on sõpradelt saadud abi ja nõu, väga paljud otepäälased on käinud Saksamaal ja sakslased omakorda siin. Väga huvitav oli tõdeda, et tänased probleemid on mõlemal omavalitsusel sarnased - mure eelarve pärast ja haldusreformid. Samas on mõlemal ühiseid põhjuseid rõõmustamiseks.  Viimasel visiidipäeval aset leidnud kontsert näitas seda selgesti, kui palju rõõmu pakkusid meremeeste koor Tarpist ning Otepää ansamblid ja tantsijad," rääkis Kalev Laul. „Meie, kes me Otepääl elame, ei märka ja tähtsusta igapäevaselt neid muutusi, mis pikema aja jooksul aset on leidnud. Üks Tarpi esindajatest, kes oli viimati siin 25 aastat tagasi, tõdes, et võrreldes selle ajaga, kui ta esimest korda siin oli, on toimunud tohutud muutused ning soovis, et me samamoodi jätkaks."
 
 
Otepää-Tarpi ajaloost:
 
Sõpruskokkulepe Otepää ja Tarpi vahel allkirjastati 14. veebruaril 1992, kuid kaks aastat varem, 1990.a. sõlmisid kaks linnapead: Jaanus Raidal Otepää ja Peter Erichsen Tarpi poolelt kokkuleppe kahe piirkonna sõprussuhete loomiseks.
 
Meie jaoks rasketel ülemineku aastatel osutasid sõbrad Tarpist otepäälastele igakülgset abi – saadeti humanitaarabi, toimusid keeleõppe programmid. Kiriku abisaadetiste korraldamist juhtis Elfride Schmidt.
 
Kiirelt alustati õpilas- ja kultuurivahetusega. Samuti oli intensiivne mõlema piirkonna kodanikevaheline suhtlus. Nii mõnedki kontaktid on säilinud tänaseni.
 
Otepäälaste poolel toimetas saksa keele õpetaja Maila Värk, kelle koordineerida oli nii õpilas- kui ka kultuurigruppide viimine sõpradele külla. Samuti oli tema õlul külaliste vastuvõtu organiseerimine. Nii toimis see 15 aastat järjest. Maila tegemisi õpilasvahetusel jätkas Terje Aasaroht, kes toimetab selles vallas tänaseni. Tarpi sõprade ettepanekul võttis 2008. aastal Mari Mõttus vastu ettepaneku olla kontaktisikuks kahe sõpruspiirkonna vahel.
 
Meie külaliste poolelt seisis sõprussuhete loomisel hea Karl-Heinz Thomsen, kelle töö võttis 1998.a. üle Horst Fischer. Neile oli toeks ka Gerhard Beuck.
Õpilasvahetuse aktiivne korraldaja olid Hannelore Jeske (Tarpi reaalkooli direktor) ja klassijuhataja Hedvig Jacobsen, nende tegevust toetas oma mehise õlaga Günter Will – otepäälaste jaoks Winky.
 
Peter Erichseni käest võttis meie piirkondade sõprussidemete hoidmise oma südameasjaks järgmine Tarpi linnapea – Brunhilde Eberle. Tänu tema tegevusele ei ole suhted kahe piirkonna vahel katkenud. Täna seisab meie sõprussidemete jätkumise eest hea uus linnapea Peter Hopfstock.
 
Neid nimesid ja inimesi on nii palju, kes on igati toetanud ja kaasa aidanud sõprussuhete loomisele, hoidmisele ja edendamisele, et julgesti võime öelda SUUR AITÄH kõigile.
 
Tarpi sõprussuhete üks hoidjatest Mari Mõttus
 
Fotod SIIT