Eesti lipu häll Otepää tähistas trikoloori sünnipäeva

4. juunil 2019 möödub 135 aastat Eesti rahvuslipu õnnistamisest Otepää kiriklas. Otepää tähistas seda päeva traditsioonilise rongkäigu ja kontserdiga. Otepää talvekirikus avati interaktiivne Eesti lipuloo sein. Sini-must-valge saabus kirikusse hobuvankril.

Rongkäiku juhtis Kintsli kõrtsist saabunud Eesti Üliõpilaste Seltsi liputoimkond ja teised akadeemilised organisatsioonid. Rongkäigus osalesid Valga, Antsla, Pärnu, Tallinna, Põltsamaa esindused, kaitseliidu, naiskodukaitse, politsei, päästeameti, kodutütarde, noorkotkaste, õhuväe ja Otepää sõpruslaeva Ugandi ja mereväe liputoimkonnad. Külla olid tulnud ka naiskodukaitsjad Soomest, Vihtist. Rongkäik oli laste- ja noorterohke – osalesid Otepää Gümnaasiumi, Otepää Lasteaia, Pühajärve Põhikooli, Keeni Põhikooli, Puka Keskkooli, Rõngu Keskkooli, Tsirguliina Põhikooli, Hugo Treffneri, Miina Härma, Jaan Poska, Kristjan Jaak Petersoni, Tamme ja Annelinna Gümnaasiumi ja Tartu Kutsehariduskeskuse esindused.  Kohal olid ka Omniva, Otepää Naisseltsi, Otepää Motoklubi ja paljude teiste organisatsioonide esindused. Rongkäiguliste tuju hoidis üleval Pühajärve Puhkpilliorkester, julgestas politsei. Rongkäik kulges vallavalitsuse eest kirikumõisasse.

 

Otepää kirikumõisas lauldi traditsiooniliselt Eesti hümni Riona Andra Reigo eestlaulmisel, Pühajärve Puhkpilliorkester mängis Eesti lipu laulu ning toimusid sõnavõtud. Päevakohase sõnavõtu tegi EÜSi esindaja Tõnn Adermann, Eesti lipu päeva puhul tervitasid kõiki kokkutulnuid EELK Otepää Maarja koguduse vaimulik Marko Tiirmaa, kultuuriminister Tõnis Lukas, EV 100 korraldusmeeskonna liige Toomas Kiho, Otepää vallavolikogu esimees Jaanus Barkala ja Tartu linnapea Urmas Klaas. Oma tervituse oli saatnud ka Soome suursaadik Eestis Timo Kantola, mis ka ette loeti. Eesti lipud heiskasid EÜSi liputoimkond ja Otepää vallavanem Kaido Tamberg ning vallavolikogu esimees Jaanus Barkala.

 

Rongkäik koos hobuvankriga suundus edasi Otepää Maarja kirikusse, kus toimus pidulik jumalateenistus. Teenisid EELK Otepää Maarja koguduse vaimulik Marko Tiirmaa ja Tartu praost Ants Tooming. Kontsertosas esinesid Tartu gümnaasiumide õpilased ja Puka Keskkooli mudilaskoor.


Hiljem toimus Otepää talvekirikus pidulik Eesti lipu ajaloost rääkiva interaktiivse seina avamine. Seina valmistas TM Development koostöös ajaloolaste ja Otepää vallaga. Lipulugu jutustavat seina on võimalik talvekirikus ettetellimisel ka vaadata.

 

Pidustused ei ole aga veel mitte läbi – 4. juunil, täna, kell 20 esietendub Otepää Linnamäel vabaõhulavastus „Taevas, muld ja tulevik", mis on pühendatud Eesti lipu loole. "Taevas, muld ja tulevik" etendused toimuvad veel 05., 07., 09. ja 10.juunil. Piletid on müügil Piletilevis.

 

Eesti lipu päeva korraldavad EELK Otepää Maarja kogudus, Otepää Kultuurikeskused, Otepää vald ja kõik rongkäigus osalenud asutused, kohalikud omavalitsused, organisatsioonid, otepäälased, külalised ja haridusasutused.

Otepää vald tänab kõiki lipuüritustel osalejaid panuse eest Eesti lipu sünnipäeva tähistamisel! Kohtumiseni järgmisel aastal!

 

4. juunil 1884. aastal kogunes 24 eesti soost haritlast Otepääle, et pühitseda ja õnnistada Eesti Üliõpilaste Seltsi sini-must-valge lipp. Lipp pühitseti Otepää pastoraadis. Eesti iseseisvumisel  saigi riigilipuks Eesti Üliõpilaste Seltsi sini-must-valge rahvuslipp.

 

 

Fotod: SIIT