« Tagasi

Valgamaa Väärt Kodupaiga tiitli sai Otepää Pedajamäe küla, Valgamaa MTÜ tunnustuse pälvis Otepää Üritused MTÜ

25. novembril 2016 toimus Lüllemäe kultuurimajas Valgamaa Arenguagentuuri eestvedamisel Lüllemäe kultuurimajas vabaühenduste seminar Märka Tegusaid Ühendusi. Seminari teises pooles toimus Valgamaa külade ja MTÜ-de tunnustamine. Valgamaa Väärt Kodupaik 2016 tiitli sai Pedajamäe küla, nominendina tunnustati Arula küla. Valgamaa MTÜ 2016 tunnustuse pälvis Otepää Üritused MTÜ.
Konkursile Valgamaa MTÜ ja Väärt Kodupaik 2016 laekus sel aastal kaheksa nominenti: Arula küla, Taagepera küla,   Aakre Küla, Pedajamäe küla, Hargla Maanaiste Klubi, Valga Spordiklubi MTÜ, Otepää Üritused MTÜ, MTÜ Trambrurai ja Bamba ning Taheva vallavanem Monika Rogenbaum.
 
Vabariiklikule aasta küla konkursile esitatakse ning Väärt Kodupaik tiitliga tunnustatakse Pedajamäe küla ning Valgamaa MTÜ konkursi raames tunnustati: 
Otepää Üritused MTÜ – Igal linnul oma laul, Otepääl oma talveöölaulupidu
MTÜ Trambrurai ja Bamba – MTÜ, mis tõestab, et mõisa köis ei lohise
Taheva vallavanem Monika Rogenbaum – rohkem hooliv kui vallavanem
 
Pedajamäe küla asub Otepää vallas ja aastate jooksul on sinna kokku sattunud väga kokkuhoidev seltskond, kes toimetab ja korraldab palju huvitavaid asju üheskoos. Vaatamata sellele, et Pedajamäe külas elab ligi 90 elanikku, annab see küla oma aktiivsusega silmad ette nii mõnelegi teisele külale Otepääl. Aasta alguses peetakse maha külakoosolek, kus pannakse paika ühised tegevused. Koos käiakse kinos, teatris ja võistlemas. Korraldatakse ühiseid saunaõhtuid, rattamatku ja muud. Mõned ettevõtmised – näiteks kohvikute päev kevadel ja vabaõhukino, on saanud populaarseks ka väljaspool külapiire ja mis seal salata, väljaspool Otepää valla piire. Usina küla toimetused on silma hakanud ka teistele. 
 
Nominendina tunnustuse pälvinud Arula küla tähistas sel aastal esmamainimise 597. aastapäeva. Sel aastal juulis möödus 200 aastat Liivimaa astronoomilis-trigonomeetriline mõõdistamine algusest, mis ka Lõuna-Eesti künkaid puudutas - maailma kultuurilukku jõudnud Struve pika meridiaanikaare mõõtmine. Arula küla aitas Struve Arula punkti tähistamist organiseerida Meegastemäel koos perekond Tämmide, Puka valla, Teadlaste ümarlaua ja Struve sõpradega. See ja paljud teised küla tegemised koos meeleolukate piltidega on leitavad Arula küla blogis, mis on hea näide küla elujõulisusest ja teotahtelisusest.
 
Otepää Üritused MTÜ loodi 2012. aastal. Sellest ajast saadik on Otepää Üritused tegutsenud suurelt – esimese üritusena, mida korraldati, oli juba legendaarseks saanud Talveöölaulupidu. Sealt saadud kogemuste najal tegutseti edasi, ideeks oli Otepää piirkonnas korraldada huvitavaid ja eriilmelisi üritusi. Riburadapidi tulid järgnevad Talveöölaulupeod ja hakati kätt proovima lisaks kultuuriüritustele ka spordiüritustega. Ideedest sündis Otepää Jooksutuur, mis on juba mitmendat aastat tõsistele spordisõpradele pakkunud sportlikku pinget ja Otepää kuppelmaastiku  ilusaid vaateid. Selle aasta augustis võeti ette järgmine spordiüritus - Otepää Rattamaraton. See on pikkade traditsioonidega maastikurattavõistlus. Lisaks sellele on MTÜ panustanud kodupaiga heakorda – 2013. aastal korraldati Teeme ära raames heakorratalgud Pühajärve rannas, mis kogusid suure populaarsuse ning kust võttis osa hulgaliselt otepäälasi.
 
„Otepää vallas on palju tegusaid ühendusi ning kõikide töö väärib tähelepanu," märkis Otepää vallavanem Kalev Laul. „Tänan selle aasta võitjaid – Pedajamäe külaseltsi ja MTÜ-d Otepää Üritused ning nominenti Arula küla pühendumise ja tubli töö eest!"
 
Tunnustatutest valmisid videoklipid, mida saab vaadata Youtube'st:
 
Seminari toimumist rahastasid Kodanikuühiskonna Sihtkapital ja Valga Maavalitsus.