« Tagasi

Otepää valla delegatsioon külastas Novgorodi

9.-12. novembrini 2016 külastas Otepää valla delegatsioon Novgorodi Linnavalitsuse kutsel Novgorodi linna. Osaleti Novgorodis gurmee-festivalil „Velikij Novgorod" ja turismikonverentsil „Turismimajandus – arengu ressursid ja reservid."
 
Novgorod on pika ajalooga iidne Vene linn. Otepääd ja Novgorodi seob üks ajalooline seik – nimelt käis aastal 1116. Novgorodi vürst Mstislav sõjakäigul Lõuna-Eestis ja vallutas Otepääl karupea-kujulise linnuse. Märkmed sellest on säilinud Novgorodi kroonikates ja seda loetakse Otepää esmamainimise ajaks. Otepää delegatsiooni koosseisu kuulusid Otepää piirkonna ettevõtjad, vallavalitsuse teenistujad, Otepää vallavolikogu liikmed ja SA Valgamaa Arenguagentuur töötajad.
 
Saabumise päeval oli päevakavas kaks kohtumist – vallavanem Kalev Laul ning vallavalitsuse ja volikogu esindajad kohtusid Novgorodi linnavalitsuses Novgorodi aselinnapea Juri Pšenitseniga ja Novgorodi linnavalitsuse liikmetega. Mõlemad pooled tutvustasid oma piirkonda. Otepää vallavanem Kalev Laul sõnas pärast kohtumist, et tegemist on esimeste sammudega Otepää ja Novgorodi vahel. „Täname väga Novgorodi sooja vastuvõtu eest. Loodame, et meie koostöö saab hoo sisse, oleme mõlemad turismipiirkond," lausus Kalev Laul. „Novgorodil ja Kohtla-Järvel on juba pikaajalised koostöösuhted olemas,  nii et rada selles osas on juba sisse tallatud."
 
Samal ajal toimus linnavalitsuses kohtumine Otepää ettevõtjate ja turismispetsialistide ning Novgorodi reisikorraldajate vahel. Novgorodi turismiarenduskeskuse Krasnaja Izba direktor Marina Lebedeva avaldas lootust, et novgorodlased leiavad tee Otepääle. „Leian, et perspektiiv koostööks Otepää ja Novgorodi vahel on kindlasti olemas, kuna Otepääl on palju häid hotelle, sportimis- ja vaba aja veetmise võimalusi," lisas Marina Lebedeva, kes ise külastas Otepääd esmakordselt käesoleva aasta suvel.
 
Kivi talu peremees Jüri Makarov mõtiskles selle üle, mis ikkagi tooks novgorodlased 380 kilomeetri kauguselt Otepääle. „Peab olema see X-faktor, mis inimesed nii kaugelt kohale toob. Meil on tegelikult olemas see – rahu ja vaikus, sportimise võimalused ja kaugeltki mitte vähemtähtis asi – vene keele oskus. Kui me leiame üles need momendid, siis sellega saab südameid võita küll," märkis Jüri Makarov.
Novgorodi turismikonverentsil tegi piirkonna turismialasest kogemusest ettekande SA Valgamaa Arenguagentuur juhataja Rein Org. Gurmee-festivali raames valmistasid kohalikus restoranis Eesti toitu ja tegid meistriklasse Krista Tiido OÜ-st Toidupada ja Erki Saar Tammuri talurestoranist. Korraldati kaks meistriklassi, kus ühel osalesid Novgorodi lapsed, teine meistriklass oli koos teiste festivalist osavõtjatega ajakirjanike jaoks. Krista Tiido ja Erki Saar ütlesid, et said väga hea ja sooja vastuvõtu osaliseks. „Inimesed on siin väga töökad. Esmakogemuste põhjal saan öelda, et meil on toiduvaldkonnas suurem konkurents ning seega ka nõuded suuremad," ütles Erki Saar. „Mis puudutab riikidevahelisi suhteid ja poliitikat, siis tavainimestele see korda ei lähe, meisse suhtumine oli väga sõbralik ja südamlik." „Muljed on tõesti positiivsed, võib öelda, et tooraine, millest nii nemad kui ka meie süüa teeme, on sarnased – näiteks kapsad, seened, kruubid, kuid maitsed on hoopis erinevad," lisas Krista Tiido. 
 
Otepäälased pälvisid ka kohaliku meedia tähelepanu – vallavanem Kalev Laul ja Tammuri talu peremees Erki Saar esinesid Novgorodi televisiooni otsesaates. Killukese Eestimaast viisid Novgorodi Otepää Gümnaasiumi vilistlased Gertrud ja Triinu Aasaroht, kes pidulikul gurmee-festivali avamisel esitasid Eesti laule. 
Projekti rahastasid Otepää ja Novgorodi linnavalitsused ning EAS. Otepäälaste tegemisi jäädvustas Jürgen Puistaja Kanal 2 saatest Reporter.
 
Vaata klippe: