Otepää käsitöömeister Tiiu Vutt sai pärandihoidja elutöö auhinna
14. mail 2025 toimus Hummuli mõisas Valgamaa Rahvakunsti ja Käsitöö Keskseltsi pärandihoidja sõlgede üleandmine. Otepäält pälvisid pärandihoidja sõle käsitöömeistrid Tiiu Vutt (elutöö auhind) ja Gitta Truus (käsitöömeistri auhind).
Pärandihoidja sõlg on rahvakunsti ja kultuuritöö valdkonda väärtustav aastaauhind, mida antakse välja kuues kategoorias.
Tiiu Vutt on silmapaistev silmuskuduja, hinnatud kudumisõpetaja ning pühendunud Eesti käsitöö edendaja. Ta on Otepää kudujate MTÜ Karukäpp asutajaliige ja juhatuse liige, olles aastaid juhtinud organisatsiooni tegevust.
Tiiu eestvedamisel on Karukäpa naised saanud juhendamist uutes tehnikates, valinud koos mustreid, korraldanud näitusi ja kudumite müüke. Ta on aastaid esindanud Otepää kudujaid Soome Mardilaadal, kus on müünud kohalike naiste käsitööd.
Lisaks osaleb ta aktiivselt Otepää pärimuspäevade korraldamisel ning on kirjutanud mitmeid projekte koolituste (nt Haapsalu salli ja Kihnu kindakirjade teemal) ning tarvikute soetamise jaoks. Samuti on ta korraldanud õppereise Setomaale, Eesti Rahva Muuseumisse, Võrru ja Läti kinnaste näitusele. Tiiu hoolitseb ka Eesti laatadel osalemise registreerimise ja korraldamise eest.
Tiiu Vutt on koostanud ja välja andnud juba 12 aastat järjest Sokikalendrit – praktilist õppevahendit, mis sisaldab koekirju ja kudumisnippe. Ta on ka beebisokkide näidiskuduja, mille järgi valmistatud sokke on Karukäpa kudujad kinkinud aastaid vastsündinud vallakodanikele.
Gitta Truus ei ole pelgalt osav käsitööline, vaid ka teadmiste jagaja, kes suunab ja inspireerib uusi põlvkondi väärtustama ning edasi kandma rahvuslikku käsitööd ja kultuuri. Tema teekond rahvusliku tekstiili ja rahvariiete valmistamise maailmas sai alguse aastaid tagasi. Kuid 2009. aastal hakkas ta juba teadlikult sellega tegelema, kui astus rahvariidekooli.
Tema soov süveneda rahvusliku käsitöö ja tekstiilikunsti traditsioonidesse viis ta edasi õppima Viljandi kultuuriakadeemiasse. Truus alustas õpinguid rahvusliku tekstiili erialal ja lõpetas selle spetsialiseerudes rahvariiete valmistajaks. See andis talle veelgi sügavama arusaama ja tehnilised oskused eesti rahvariiete loomisel ja taastamisel.
Praegu jätkab Gitta Truus missiooni Olustvere teenindus- ja maamajanduskoolis tekstiilikäsitöö õpetajana. See töö võimaldab tal suunata ja inspireerida uusi õppijaid, andes neile edasi traditsioonilisi tehnikaid, teadmisi ning austust eesti rahvusliku käsitöö vastu.
Gitta Truus ei ole pelgalt osav käsitöömeister, vaid ka pühendunud teadmiste jagaja ja inspireerija, kes aitab noortel põlvkondadel väärtustada ning edasi kanda Eesti rahvuslikku käsitööd ja kultuuripärandit. Tema teekond rahvusliku tekstiili ja rahvariiete valmistamise juurde sai alguse juba aastaid tagasi, kuid teadlikult sukeldus ta sellesse maailma 2009. aastal, kui astus rahvariidekooli.
Soov süvitsi mõista rahvusliku käsitöö traditsioone viis ta edasi õppima Viljandi Kultuuriakadeemiasse, kus ta omandas rahvusliku tekstiili erialal põhjalikud teadmised ja oskused. Spetsialiseerudes rahvariiete valmistamisele, sai ta tugeva aluse nii uute rahvariiete loomisel kui ka vanade taastamisel.
Täna jätkab Gitta Truus oma missiooni Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskoolis, kus ta töötab tekstiilikäsitöö õpetajana. Seal jagab ta oma teadmisi ja kogemusi uutele õppijatele, õpetades traditsioonilisi tehnikaid ning süvendades austust Eesti rahvusliku käsitöö vastu.
Otepää käsitöömeistreid tänas ja õnnitles Otepää vallavanem Jorma Riivald.
Fotol: Tiiu Vutt, foto: Valju Aloel.
Fotod SIIT, fotod: Valju Aloel