« Tagasi

Peeti August Gailiti sünnipäeva

9.jaanuaril 2022 toimus Svetlana Operi eestvedamisel Otepää vallas, Kuiksillal asuvas August Gailiti toas kirjaniku 131 sünniaastapäeva puhul meeleolukas pärastlõuna. Traditsiooniliselt peeti kirjanikku meeles ettelugemisega. „Toomas Nipernaadi" tegemisi kandsid ette ning arutlesid sel teemal Rando Undrus, Rudo Lilleleht ja Rainer Kuutma.

 

Tiia Pärnik tegi huvitava ettekande Nipernaadi prtotüübi, rätsep Toomas Brauni kohta.

Suur suur tänu Svetlanele, kes on kirjaniku tähtpäevade tähistamise oma südameasjaks võtnud ning oma kodusoojust ja külalislahkust kutsututega jagas!

Jaanus Vaiksoo, Tallinna Ülikooli kirjanduse õppejõud on öelnud: „Nipernaadi on eestlaste sümbol. Seepärast ei tarvitseks otsida talle sääraseid võrdlusi nagu eesti Don Quijote või eestlaste Per Gynt. Parem öelda kõige kohta, mis eestlaste jaoks inimlik, hea, ilus, rõõmus, vabadust ja armastust ülistav, lihtsalt - nipernaadilik ."

August Gailit sündis Valgamaal 9.jaanuaril 1891. aastal Sangaste mõisa lähedal Kuiksillal. Ta kasvas üles Laatre mõisas. Alates 1899. aastast õppis ta Valgas läti kihelkonna- ja linnakoolis, aastatel 1905–1907 Tartu linnakoolis.

 

Heili Kalbri
Keeni ja Sangaste raamatukogude hoidja
 

Fotod: Valdur Sepp, fotod SIIT