« Tagasi

Eakate päev päikesekullases sügises

Oktoobrikuu esimesel päeval oli Otepää valla eakatel põhjust sammud kultuurimaja poole seada. Otepää kultuurikeskuse ja valla sotsiaalteenistuse rõõmsa rahva koosloomel sai korraldatud sündmusterohke päev meie valla väärikatele.

Ebatavalisele ajale kohaselt ootas peolisi registreerimine, käte usin desinfitseerimine ja maskide sättimine. Kui algul võis selline ootamatu vastuvõtt peolisi hämmastada, siis hiljem oldi heal meelel nõus viimase kombe kohaselt suu ja nina maski taha peitma.

Kaunilt dekoreeritult saalis ootasid naerusuised esinejad ning põnevate ettekannete tegijad. Saal täitus peaaegu pilgeni ja pidu võis alata.

Tervitussõnad võõrustajate poolt lausus maja perenaine Merle Soonberg ning valla poolt vallavanem Jaanus Barkala ja volikogu esimees Rein Pullerits. Volikogu esimees pani laua peale kasti ja paberid. Kõigil soovijatel oli võimalik oma ettepanek või mure paberile panna ja kasti pista. Need toimetatakse hiljem vallavalitsusse.

Vallavanem soovis kõikidele eakatele palju head ja tugevat tervist. Sotsiaalteenistuse juhi Kadri Sommeri väike mõtisklus keskendus tänulikkusele ja hetke väärtustamisele sel kiirel ja tormilisel ajal.

Tarvilist tarkust jagas Otepää perearst Merle Kallas. Tema huvitav lühiloeng andis hea ja selge pildi eakate vaimse võimekuse võimalikest muutustest, kuidas muutusi ära tunda ja kuhu saaks lähedased mure puhul pöörduda. Veel said eakat teavet nii Maanteeameti spetsialisti käest kui ka Päästeameti spetsialistilt. Mõlema teema puhul oli peamiseks mureks ohutus ja suur hukkunute arv.  Selgitati kuidas ennast ja teisi säästvalt liigelda ja kodus toimetada.

Tõsise, kuid vajaliku ettekande tegi Ohvriabi spetsialist. Tema andis ülevaate vägivalla hetkeseisust Eestis ja Valgamaal. Põhiteemaks just eakate vastu suunatud vägivald – füüsiline, vaimne ja materiaalne.

Kultuurimajas olid enda teenuseid ja tooteid  tutvustavad lauad püsti pannud ka invahendeid pakkuv ettevõte, Päästeamet ja Ohvriabi. Iga laua ääres oli huvilisi ja küsijaid. Mure korral sai otse pöörduda ka sotisaaltöötaja poole, kes nõustas soovijaid eraldi kohaldatud ruumis.

Vaieldamatult kõige populaarsem oli pereõe lauake, kus sai võimalusel mõõta vererõhku ja küsida tervist puudutavaid küsimusi.

Kõikide eakate auks oli kaetud tore pidulaud. Liudadeviisi isuäratavaid võileibu ja kohev kohupiimakook pakkusid head kõhutäidet.

Ettekannete vahel esinesid suurepärased kollektiivid Otepää vallast. Kaasaelamine publiku poolt oli väga südantsoojendav ning käteplagin ei tahtnud kuidagi lõppeda. Erilise aplausi teenisid ära Puka mehed enda hea lauluhääle ja toreda huumoriga.

Elevust ja rõõmsat kaasalöömist pakkus Merilin Kirbitsa ajavirgutusvõimlemine.

Kahtlemata oli päeva naelaks Boris Lehtlaane ja Are Jaama kontsert. Esinejad said publiku esimeste helidega enda sulnisse võrku ning lubatud pooletunnise kontserdi asemel rõõmustati eakaid tunnise kontserdiga. Lauldi kaasa ja tunti suurt rõõmu ilusast sügispäevast ja teineteisest.

Naerusuiselt lahkudes said kõik eakad Maanteeameti poolt ilusa ja praktilise helkuri, mille kultuurimaja rahvas peolistele kohe ka külge kinnitas.

Suured tänud kõikidele eakatele vallamaja ja kultuurimaja poolt!

 

Kadri Sommer, sotsiaalteenistuse juhataja
Merle Soonberg, Otepää kultuurimaja perenaine-kultuurikorraldaja

 

Fotogalerii SIIT