Geenidoonorite proovide kogumine Otepääl

Eesti on ühe esimese riigina võtnud fookusesse personaalse meditsiini arendamise ning eraldanud vahendid geenidoonorite jätkuvaks kaasamiseks 2019. aastal.

Otepää elanikel on 7. juunil 2019 kell 14.00-17.00 võimalik loovutada geeniproov oma kodukohas Otepää Kiirabibaasis geenidoonorite kogumispäeva raames.

 

Sellel aastal on geenivaramusse jõudnud juba enam kui 27 000 geeniproovi, mis on tubli lisa eelnevatel aastatel kogutud 150 000 eestimaalase proovidele. Kava kohaselt on 2019. aasta lõpuks geenivaramus üle 200 000 inimese andmed, mis on ligi 20% kogu Eesti täisealisest elanikkonnast. Nii suure hulga inimeste geneetilise informatsiooni põhjal on  edaspidi võimalik veel täpsemalt määratleda just eetimaalaste seas enim levinud haigustega seotud geenijärjestusi. Geenidoonorite nõusolekul saavad arstid tulevikus geeniinfot kasutada haiguste ennetamiseks ning personaalsemaks ja tõhusamaks raviks. Ettevalmistused geeniandmete kättesaadavaks tegemiseks juba käivad, kuid arendused võtavad veel aega.

Valgamaalt on varasemate aastate jooksul geenivaramuga liitunud üle 3400 inimese, kellest ligi 300 andsid oma proovi Valga linnas toimunud kogumispäevade raames.

Geenidoonoriks võivad saada kõik Eesti isikukoodi omavad inimesed, kes on vähemalt 18 aastat vanad ning kes ei ole juba varasemalt geenivaramuga liitunud. Kõrge vanus ega haigused ei ole takistuseks ning haigekassa kindlustust geeniproovi andmiseks omama ei pea.

Geenidoonoriks saamiseks on vaja allkirjastada nõusolekuvorm digitaalselt veebilehel geenidoonor.ee või paberil enne proovi loovutamist kohapeal. Pärast seda on vaja anda vereproov (üks väike katsuti veeniverd). Internetis nõusoleku allkirjastanud inimesed peavad kohapeal täitma kinnituslehe. Vormide täitmisel abistavad teid geenivaramu nõustajad. Kogumispäeval proovi andmiseks eelnevalt aega broneerima ei pea ning võimalusel palume olla 4 tundi söömata (võib juua lisanditeta vett). Kaasas peab olema isikut tõendav dokument!

Lisainformatsiooni saate veebilehelt geenidoonor.ee, helistades geenivaramu infotelefonile 520 6959 tööpäeviti 9-17 või kirjutades info@geenidoonor.ee.

Olete väga oodatud!

Lisaks saavad Otepää elanikud kuni selle aasta lõpuni loovutada oma geeniproovi Valga Haiglas E-N 7.30-13.30 0 korrusel kabinetis C-047. Järjekordade vältimiseks soovitame tulla 11.30-13.30.

Eestimaalastel on võimalik geenidoonoriks saada ka kõigis meie ülejäänud kogumiskohtades üle Eesti, neist Otepääle lähimad on Tartus SYNLABis, Qvalitas Arstikeskuses, Tartu Ülikooli Kliinikumis ning valitud apteekides. Rohkem infot veebilehel: geenidoonor.ee/verevotukohad.