« Tagasi

Soomusrong „Wabadus“ jõudis Pukka

25. jaanuaril 2019 jõudis Vabadussõja 100. aastapäevale pühendatud soomusrong nr 7 „Wabadus" Puka raudteejaama.


Soomusrongi saabumise puhul võtsid sõna ja tervitasid Otepää vallavolikogu esimees Jaanus Barkala, vallavanem Kaido Tamberg, Otepää Kultuurikeskused juhataja Jorma Riivald ja Kaitseliidu Valgamaa Maleva Otepää Üksikkompanii pealik Aleksander Mõttus.

Kapten Karl Partsist, kes oli Vabadussõjas Soomusrongide diviisi ülem, rääkis Arula külavanem Voldemar Tasa.  Arula külast pärit Karl Partsi juhtimisel formeeriti ja sõitsid 30. novembrist 1918 kuni 21. jaanuarini 1919 rindele neli laiarööpmelist soomusrongi, mis olid relvastatud suurtükkide ja raskekuulipildujatega ning mehitatud dessantkomandodega.

 

Puka raudteejaamas sai vaadata sõjatehnika näitust, käsitulirelvasid, sõjaväeautosid koos haagiste ja väliköögiga, soojendada sai end köetud sõduritelgis. Otepää naiskodukaitsjad pakkusid kuuma puljongit ja pirukat.

 

25. jaanuari õhtul, kell 19.00 kell 19.00 toimub Puka kultuurimajas pimekontsertlavastus „Soomusronglaste radadel". Üles astuvad Toomas Lunge, Ott Kartau ja Merilin Kirbits. Kontsertlavastus on pealtvaatajatele tasuta.

 

Soomusrongi ja sellel paiknevat näitust saab külastada 27. jaanuarini, pärast seda liigub rong edasi Sangastesse ning lõpuks Valka. Pärast jaanuari suundub soomusrong „Wabadus" mööda ülejäänud raudteid üle-eestilisele tuurile, mis kestab 2019. aasta lõpuni.

 

Soomusrong nr 7 „Wabadus" valmis Eesti Vabariik 100 korraldustoimkonna, Sõjamuuseumi ja Operaili koostöös. Soomusrongi ja -auto liikumisse Wabaduse teekonnal annavad oma panuse Eesti Raudtee, Kaitseliit, USS, kohalikud omavalitsused ja mitmed muuseumid. Vabadussõja ajalugu tutvustava näituse on koostanud Eesti Sõjamuuseum.

Vabadussõja 100. aastapäeva meenutamiseks toimub 2019. aastal sündmuste sari „Wabaduse teekond". Lisainfo Vabadussõja lahinguteel toimuvate sündmuste kohta leiab www.EV100.ee

Fotod: SIIT