Palupera 25. juubeli mälumäng sai lahenduse

Jah,  tänavu oli juba 25. Palupera Mälumängu turniir. Öeldakse, et kõige pikaajalisemad on ajutised asjad. Ühest mõttest, korraldada üks mälumäng on saanud pikaldane traditsioon. Kõik sai alguse 1993. Juba mõnda oli mälumängijate hulgas räägitud, et oleks vaja ühte uut turniiri Valgamaale, kuna ülemineku ajaga oli tekkind väike seisak. Rääkisid ühed ja teised, kuid turniirini ei jõutud.  Otsustasime siis selle aja Hellenurme kandi  mälumänguritega  turniir  korraldada.  Alguses oli mõtte teha ainult üks mäng, varalahkunud spordimehe ja mälumänguri, Ain Silla mälestuseks.

See läks igati korda ning edaspidi öeldakse, et see on juba ajalugu.

Kohe alguses otsustati , et teemaks saab Eesti ja Eestiga seonduv.  Võistkonnad kutsuti kokku lihtsalt isiklike tutvuste kaudu. Kõikidest 25. mängust on osa võtnud kaks meest, Mairold Kõrvel ja Rudo Lilleleht. Esimesed kaks aastat oli mängujuhiks Ove Karu, keda aitasid Sulev Pallon ja Toivo Lepik. Küsimusi aitas koostada veel Mall Värva  ja Dagmar Uibo. Samuti oli algusest, kuni siiani tunda suurt toetus Palupera valla poolt. Olgugi, et esimene mäng toimus Hellenurme kultuurimajas, on edaspidi meid väga soojalt võõrustanud Nõuni Maakultuurimaja pere.

Kui Ove Karu läks taevastele mälumängudele ,siis võttis mängujuhi rolli üle Sulev Pallon  Abiliste hulka lisandus  Kalju Noorhani . Palupera turniiri kuulsus laienes ja osalejaid on olnud kõikidest Lõuna-Eesti maakondadest. Palupera mälumängu tõehetk saabus siis, kui lahkus meie hulgast  Sulev Pallon. Öeldakse, et asendamatuid inimesi pole, kuis mõnest tuntakse  väga puudust. Ja Sulevist tundsime väga puudust. Tema juhtimise all oli Palupera mäng saavutanud kõrge taseme, kus käisid mängimas eesti  parimad kilvarid. Paar aastat proovisime küll oma jõududega läbi ajada, kuid mõistsime, et taseme hoidmiseks on vaja uut mängujuhti. Õnneliku juhuse läbi leidsime tema Tartust, tuntud mälumängija, Tõnu Talve. Sellega oli turniiri kõrge tase jällegi kindlustatud.

Tänavuse, juubeli turniiri, finaalmäng toimus 6. aprillil õhtul Nõuni Kultuurimajas.

 

Kohale oli tulnud 13 võistkonda Valga- ,Tartu- ja Põlvamaalt.  Mäng ise oli tasavägine, kus pinget jätkus kuni viimase küsimuseni ning Otepää võistkond sai oma tahtmise ja väikese karika etappi võidu eest . Sellest ei piisanud aga üldvõiduks. Võitja karika viis koju Räpina valla Kukke talu, kooseisus Mart Kiis, Rein Hiiob, Tõnis Markja Veiko Tons. Teiseks siis Otepää mängijad, Mairold Kõrvel, Kaidi Mägi, Urmas Kuldmaa ja Meelis Lill. Kuna Palupera turniir on ka Valgamaa MV meeskondlikus mälumängus, siis lohutuseks said Otepää mehed kaela Valgamaa meistri medalid.

 

Palupera mängu kolmas koht rändas aga Põlva linna. Neljanda koha ja Valgamaa MV hõbemedalid said kaela Valga TBMMK-ist Lisel Helbroht, Jaan Rapp, Ivo Pill, Rodo Lilleleht ja Villem-Erik Danzinger.  Neile järgnes Tartu valla ja Puhja Strohhi võistkonnad. Eriti hea meel on tänavuse uustulnuka, Puhja võistkonna südi esinemine. Võistkonnas mängisid Karita Rokka, Mariann Karja, Kaul Karja ja Enn Pokk. Valgamaa MV pronksmedali teenisid seekord Sangaste mälumängijad Tiina Liivamägi, Mati Raudsepp, Virgo Roose, Ringo Saar ja Brandon Undrusk. 

Mängu tasemega jäädi tänavugi väga rahule ja tänati hea mängu korraldamise eest Tõnu Talvet ja tema abilisi, Liis Lõhmust, Valdis Meost ja Artur Lõhmust.

Suur tänu tuleb kindlasti öelda headele toetajatele, Otepää Vallale, Valgamaa Spordiliidule ja Nõuni Kultuurimajale. Tänu nendele oli kaetud rikkalik auhinnalaud väärtkirjandusega ja ei puudund ka väikesed meened. Samuti oli võimalust maitsa sünnipäeva torti, mille valmistas Esta Märss, Lande Grillikojast.

Lõpetuseks. Pikk tee on käidud ja väga palju on olnud toredaid kaasteelisi.  Tahaks , et see traditsioon  jätkuks.  Kas tuleb ka järgmine, 26. Palupera turniir? Väga tahaks, et see nii oleks.

Kas ja kus see saab toimima, seda näitab aeg. Meeldivate kohtumisteni .

 

Üks küsimus : Mis on Eesi märk, mida kõlbab näidata ka välismaalastele, selle küsimuse kallal murdis pead juba EKP Keskkomitee esimene sekretär Johannes Käbin. 1961 aasta 6. juunil pani ta koos ENSV  Ministrite nõukogu esimehe esimese asetäitjaga , Valter Klausoniga kokku salajase sõidumarsruudi meie okupeeritud kodumaale saabuvate välismaalase tarvis. Tol hetkel eksisteerinud  Elva Rajoonis oli neid objekte kolm. Üks neist oli Tartu Riikliku Ülikooli õppe-spordibaas Käärikul . Nimetage kaks ülejäänud objekti, mida väliskülalistele näidata lubati.

 

Vastus: Lenini nimeline näidis katsesohvoos ja  Otepää kool-internaat.

Kalev Lõhmus

Mälumängu materjalid