« Tagasi

Otepää tantsumemm Eha Ojavee pidas juubelit

25. oktoobril 2017 pidas Otepää Kultuurikeskuses oma 80. juubelit Otepää tantsumemm Eha Ojavee. Teda olid tulnud tervitama Otepää rahvatantsijad.

Tantsumemme tervitasid juubeli puhul Otepää vallavalitsuse liige vallavanema ülesannetes Mare Raid, Rahvakultuuri Keskuse rahvakultuurispetsialist Eha Mandel, Nõuni Rahvamaja juhataja Marika Viks, rahvatantsu naisrühm „Vesiroos", naisrühm „Nuustaku", segarühm „Nuustaku", sõbrad ja sugulased ning endised õpilased. Juubelipidu vedas Eha Ojavee endine õpilane Miia Pallase.

Otepää vallavalitsus tunnustas Eha Ojaveed tänukirja ja raamatuga Aare Olander „Valga, Tõrva ja Otepää vaated". Otepää vallavalitsuse liige vallavanema Mare Raid sõnas, et Eha Ojavee pikk tee rahvatantsujuhendajana on tunnustamist ja märkamist väärt. „Rahvatants on midagi, mis meid kõiki liidab ja ühendab. Eha Ojavee on teinud väga tänuväärset tööd, et rahvatantsu Otepääl alles hoida ning arendada. Tänu temale on rahvatantsu õppinud armastama nii suured kui ka väikesed".

Kui juubilari käest küsiti, kuidas kõik alguse sai ja kuidas ta rahvatantsu tantsima juhtus, siis vastas Eha Ojavee, et selle pisiku sai ta juba lapsepõlves ja vanemate käest. „Tantsima hakkasin juba 1.klassis, siis ma küll veel tantsida ei osanud aga täditütar õpetas ning sealt edasi läks tantsimine juba ladusalt," meenutas Eha Ojavee.


Eha Ojavee on sündinud 1937. aastal Otepää mail, hiljem kolis perekond Kohtla-Järvele. 1956.aastal lõpetas ta seal keskkooli. Tubli sporditüdruku ja tantsijana leidis Eha rakendust Pühajärve Põhikoolis pioneerijuhina. 1967. aastal lõpetas ta Tartu ülikooli kaugõppes treeneri erialal. Tööelu jätkus pioneerijuhina Otepää keskkoolis, siis praeguses Audentese Spordikooli Otepää filiaalis, kus ta töötas nii kasvatajana , võimlemisõpetajana , suusatreeneri , pioneerijuhi kui ka tantsuõpetajana. Rahvatantsu on Otepääl nii enne sõda kui ka pärast tehtud. Toona juhendas rahvatantsijaid Heisi Mägi. Alates 1972. aastast võttis selle töö üle Eha Ojavee.  

Tantsujuhina tegutses ta mitte ainult Otepääl vaid ka Hellenurmes, Nõunis, Pühajärvel ja mujal. Käidud on kõikidel nii tolleaegsetel kui ka vabariigi koolinoorte ja üldtantsupidudel. Eha Ojavee on elu jooksul juhendanud umbes paarikümmet tantsurühma – nii lapsi kui täiskasvanuid , sega- kui naisrühmi. Rahvatantsu on ta omandanud iseõppimise teel. Eha juhendatud tantsurühmad tegutsevad siiani. Nii näiteks on väga edukas olnud 1987. aastal moodustatud segatantsurühm Nuustaku (juhendaja Kaire Ojavee). Eha juhendatud Otepää naisrühm Nuustaku on samuti väga tugev rühm, kellel ette näidata palju häid esinemisi. (juhendaja Angela Toome). Samuti tegutseb edukalt edasi naisrühm Vesiroos (juhendaja Kaire Ojavee). Eha on ka uusi tantusid loonud – tema seatud „Pühajärve valssi" tantsivad naisrühmad siiani. Lisaks sellele on Eha Ojavee juhendanud ka laste ning noorte rahvatantsurühmi.
Eha Ojavee töö jätkajaks ning järjepidevuse kandjaks on Eha minia Kaire Ojavee, tantsujuht, keda samuti teatakse ja armastatakse.

Fotod: SIIT

Fotol: Eha Ojavee, foto: Monika Otrokova