« Tagasi

Otepää saab juubeliks postmargi

2016. aasta on Otepää jaoks juubelite aasta – 9.märtsil tähistati 900 aasta möödumist esmamainimisest Novgorodi kroonikates, 1.aprillil möödub 80 aastat Otepääle linnaõiguste andmisest. Väärikaid tähtpäevi tähistatakse 1.aprillil toimuva konverentsi ja pidustustega, lisaks sellele saab Otepää endale postmargi. 
 
 
Otepää sai linnaõigused 1.aprillil 1936. aastal Riigivanema Konstantin Pätsi dekreediga. Otepää linna 80. aastapäevale ja Otepää esmamainimise 900. aastapäevale pühendatud konverentsil „Otepäälaselt otepäälasele" esinevad mitmed Otepääga seotud inimesed. Kuulata saab ettekandeid nii ajaloost, tänapäevast kui tulevikunägemustest.  Otepää Gümnaasiumis toimuvat konverentsi modereerib Erki Nool. Õhtul toimub pidulik vastuvõtt, kus esinevad Marju Länik, Viru varietee, Margit Tali ja JJ-Street, õhtut juhib Veiko Täär. 
 
Otepää esmamainimise 900. aastapäeva auks annab Eesti Post välja Otepää margi, mida esitletakse konverentsil. Margi trükkimise idee andis Otepää valla kodanik Reet Ohna. Esitlusel saab Otepää marki osta ja kasutusel on esimese päeva tempel ning ümbrik. Otepää margi tiraaž on 40 000, margi nominaalväärtus on 0,65 eurot ja marki on võimalik osta üle Eesti kõigis postkontorites. Margi kujundas Indrek Ilves. Tegemist ei ole esimese Otepää margiga – nimelt trükiti sõjaajal, 1941. aastal, Otepää kohaliku võimu poolt Otepää linnas Otepää mark, mis kaotas kehtivuse 15.augustil 1941.  Esimene Otepää postmark on tänini filatelistidele suureks huviobjektiks. Pärast väljaandmist kasvas margi hind enneolemata suureks – 20 ja 30 kopikalist marki müüdi keskmise sissetulekuga ametniku kuupalga eest. 
 
       
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   Fotol: Otepää kaasaegne mark, foto: Indrek Ilves
 
 Fotol: Otepää mark aastast 1941, foto: Ants Linnard
 
 
 
 
Otepää vallavanem Kalev Laul sõnas, et Otepää ajalugu on täis huvitavaid seiku. „Tollaegsete linnajuhtide ees seisis raske ülesanne – vanast ajast olid üleval võlad, mis tuli ära tasuda ja selleks tõsteti linnaelanike maksukoormust," rääkis Kalev Laul. „Juba siis nähti vaimusilmas Otepääd, kui  suvituslinna ja sisemaa suusaparadiisi. Juba 80 aastat tagasi oli olemas suusahüppemägi ja talveks planeeriti ehitata välismaa eeskujude järgi kunstlik kelgumägi. Täna võib öelda, et Otepää on need ammused eesmärgid saavutanud."
 
 
Video: Filmiarhiiv, filmi autor Konstantin Märska, tootja Eesti Kultuurfilm, taustamuusika TÜ Raamatukogu fonoteek. 
 
 
 
 
 
 
Konverentsi kava
 
Otepää linn 80, Otepää esmamainimine 900 konverents „Otepäälaselt otepäälasele" 1.aprill 2016 Otepää Gümnaasiumis. Konverentsi modereerib Erki Nool. 
 
Päevakava:
13.00-14.15  Otepää vallavolikogu esimehe Kuldar Veere ja vallavanema Kalev Lauli  tervitus.
Ain Mäesalu, TÜ Ajaloo ja arheoloogia instituudi lektor „900 aastat Otepää esmamainimisest kirjalikes  allikates" 
 
Kätlin Unt ja Tairo Tee, Otepää Gümnaasiumi abituriendid „Tuleviku-Otepää kui elukeskkond" 
Otepää esmamainimise 900. aastapäevale pühendatud postmargi esitlus. Indrek Ilves.
 
14.15-14.30  Kohvipaus 
 
14.30-15.50  Ando Jukk UPM-Kymmene Otepää AS tegevjuht „Kellele tööstust/tootmist vaja on?" 
Merike Ennok Otepää Gümnaasiumi vilistlane, Otepää Lasteaia õppealajuhataja „Mõtisklusi Otepääst: äraminek, tagasitulek, kohalolek"
 
Erki Parik Otepää Gümnaasiumi vilistlane, advokaadibüroo COBALT advokaat    „Otepää kohast homses Eestis – võimalused ja väljavaated"
 
Heiko Heitur – Otepää Gümnaasiumi vilistlane, Keskkonnaministeeriumi välisõhu osakonna peaspetsialist „Minu Otepää"
 
15.55-16.10  Kohvipaus 
 
16.05-17.00  Jana Mae – Otepää Talispordimuuseumi juhataja, „ Teel Pariisi leidsin Nuustaku!"
Andres Rõigas, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia lektor, „Otepää regionaalpoliitilistest valikutest"                  
Konverentsi kokkuvõte – moderaator Erki Nool
 
17.00-18.00  Konverentsijärgne suupistelaud kooli sööklas
 
Otepää konverentsile järgneb Otepää linna 80. aastapäeva  ja Otepää esmamainimise 900. aastapäeva tähistamine. 
 
18.00-22.30 kooli aulas Otepää Vallavolikogu esimehe ja vallavanema vastuvõtt.  Esineb Margit Tali, JJ-Street, Viru varietee, tantsuks mängib Marju Läniku ansambel. Õhtut juhib Veikko Täär.