Avaleht Uudiste arhiiv Otepääl toimub graafiku Ago Kivi 80. sünniaastapäevale pühendatud graafikapäev

Otepääl toimub graafiku Ago Kivi 80. sünniaastapäevale pühendatud graafikapäev

E-posti aadress Prindi PDF

26. jaanuaril 2013. aastal toimub Otepää tuntud kunstniku, graafiku Ago Kivi sünniaastapäevale pühendatud graafikapäev.

Päev algab kell 12.30 Otepää Raekoja III korrusel graafikakonverentsiga, kus kunstiajaloolane Enriko Talvistu, EKA professor Urmas Viik ja TLÜ dotsent Margot Kask ning TLÜ lektor Renee Aua teevad ettekandeid kunstist, graafikast ja joonistamise kultuurist. Kell 17.00 toimub kohvik-restoranis l.u.m.i Ago Kivi mälestusõhtu. 

Saab vaadata erinevaid näitusi:
Graafikaüliõpilaste ja eesti graafikute graafikamapi näitus - Eesti Kunstiakadeemia graafikaosakonna projekt. Otepää raekoja III korrusel.
Ago Kivi graafika püsinäitus. Otepää raekoja II korrusel.
Rahvussümbolid ja kiri Ago Kivi eksliibristel. Koostanud Elmar Uuk ja Agu Kaljo. Kohvik-restoranis l.u.m.i.
Korraldavad: Otepää vallavalitsus, Pühajärve Haridusselts, Tartu Eksliibriseklubi, Otepää Eksliibriseklubi

GRAAFIKAPÄEV OTEPÄÄL
26.01.2013
Graafikakonverents kell 12.30 Otepää raekoja saalis (Lipuväljak 13)
"Kas Albrecht Dürer teadis,  et Francisco Goya teeb teistmoodi?" ("Kas Eduard Wiiralt teadis, et Richard Kaljo teeb teistmoodi?"). Kunstiajaloolane Enriko Talvistu
" graafika, aafrika, graafika“. EKA professor Urmas Viik
„Joonistamise kultuur ja selle õpetamine tänapäeval.“ TLÜ dotsent Margot Kask,   TLÜ lektor Renee Aua
Ago Kivi mälestusõhtu
Kell 17.00 Kohvikus L.U.M.I(M unamäe 8),  vaba mikrofon.
Näitused
Graafikaüliõpilaste ja eesti graafikute graafikamapi näitus - Eesti Kunstiakadeemia graafikaosakonna projekt. Otepää raekoja III korrusel.
Ago Kivi graafika püsinäitus. Otepää raekoja II korrusel.
Rahvussümbolid ja kiri Ago Kivi eksliibristel. Koostanud Elmar Uuk ja Agu Kaljo. Kohvik-restoranis l.u.m.i.
Korraldavad: Otepää vallavalitsus, Pühajärve Haridusselts, Tartu Eksliibriseklubi, Otepää Eksliibriseklubi

Ago Kivi
26.01.1933 – 11.10.2011
Ago Kivi sündis Valgamaal Kaagjärve vallas Kungla talu peres, kus kasvas neli poega, neist noorim Ago (kirikukirjades Agu). Pereisa Aleksander Kivi  rajas Otepääle pudukaupluse ja pere kolis Otepääle. Kooliharidust omandas  Ago Kivi Otepää algkoolis, VanaPiigaste algkoolis, Otepää keskkoolis,  Saku tehnikumis, kunstiinstituudis (lõpetas diplomeeritud graafikuna) ja Pedagoogilise Instituudi täiendusteaduskonnas.
 Ago pidas oma elu jooksul mitmeid ameteid: töötas maamõõtjana, näiteringi juhi ja dekooraatorina, ajakirjanikuna Otepää Teatajas, raamatukogus laenutajana, televisioonis kunstnikuna, kunstikombinaadis kujunduskunstnikuna, ülikoolis asendusõppejõuna ja Tartu kunstikooli õpetajana (kirjakunst, joonistamine, kompositsioon, töökoja praktika juhendamine).
Alates 1984. aastast oli ta vabakutseline graafik ja ekslibrist. 1990. aastal asus Ago pensionipõlve veetma Otepääle, kuhu oli ammu igatsenud.  Siinne loodus on inspireerinud paljusid kunstnikke, nende seas ka Ago Kivi. Ta on Otepää kuppelmaastikke ja kultuuriobjekte väga palju oma graafilistele lehtedele jäädvustanud. Ago eksliibristest võiks teha Otepää elu kroonika, sest kõik tähtsamad sündmused ja tähtpäevad on ta kunstnikuna linooli lõiganud. Jääb lootus, et vähemalt tagantjärgi seda panust vääriliselt tunnustatakse ja talletatakse.
 Ago Kivi oli meisterklassi galligraaf, ta on teinud näituste ja muuseumide kujundusi, nahkehistöö ja tekstiili kavandeid, peale selle tegelenud metallehistöö ja raamatuköitmisega. Õpitud erialal on Ago teinud peamiselt plastiklõiketehnikas loodusvaateid ja hulgaliselt eksliibriseid. Ago oli ka Otepää eksliibriseklubi looja ja eestvedaja aastast 1994. Kunstnik armastas oma eksliibristesse vimkasid poetada, üks pisitilluke osake üldises kompositsioonis oli ikka teatraalne või koomiline. Seda isikuomadust kasutas ta oskuslikult ka Otepää Rahvateatri laval.

Ave Kruusmaa

Mees, kes teadis ja mäletas…

“Otepääl on läbi aastakümnete näitemänge lavastatud,” kirjutas Ago 2009. aastal oma mälestustes noorusajast, et neid saaks autor lisada meie kultuuriloolisesse raamatusse “Teatrimaagia kütkes”.
Ago mälestas oma esimest teatrielamust 1938.aastast, mil pritsimajas lavale toodud tükis mängis karjapoissi tema vanem vend Vaino. Laval oli tulistatud naispeategelast. Ago oli selle peale nutma puhkenud ja hiljem kodus vennalt nõudnud: miks nad ometi pihta lasksid? Vend oli selgitanud, et see oli ainult mängult… “Aga ega ma seda juttu päriselt ikka uskuma ei jäänud.”

Ago oli rahvateatri asutajaliige (“Eskaadri hukk”, 1957), mängis veel mitmetes tükkides Otepääl ja hiljem Tallinna kooli päevil, jätkas sealgi rahvateatris. Nii, nagu ka Otepääle naasnult ja 1990-ndaist igas kodulinna teatri ja papa Kalju ettevõtmises kaasa lüües.
Eriline ja imetlusväärne oli tema mälu: ta teadis eksimatult oma Otepää kooliaja kaaslaste ja rahvateatri näitlejate sünnipäevi, märkis oma töödes küll raamatukogu, küll kohaliku ajalehe sünnipäevi, suurematest sündmustest rääkimata.

Aili Miks

Viimati uuendatud Reede, 25 Jaanuar 2013 10:54  


Otepää 900 ideekonkursi hääletus

SÜNDMUSTE KALENDER


KONTAKTANDMED
Lipuväljak 13, 67405 OTEPÄÄ
Tel. +372 766 4800
Mob.+372 515 7139
E-post:
vald@otepaa.ee
Avatud E. 8.00-18.00
T. K. ja N. 8.00-17.00
R. 8.00-15.30
LÕUNA 12.00-13.00
Reedel lõuna kell 12.00-12.30

Kuu vallavolikogus

Otepää Vallavolikogu istung toimub 18.augustil 2015 kell 15.00 Otepää Vallavalitsuse III korruse saalis.

Loe lisa...

Kultuurikalender

Nädal vallavalitsuses

27. nädala eelinfo (29.06. -05.07.2015)
Vallavalitsuse istungite kohta vaata infot SIIT
Loe lisa...

Jurist vastab

Tööinspektsioon koostöös Otepää vallavalitsusega on avanud rubriigi "Jurist vastab". Soovime olla abiks nii tööandjale kui ka töötajale uue töölepinguseadusega harjumisel.

Loe edasi

Otepää Teataja