« Tagasi

Otepää Muusikakool pidas oma 40. aastapäeva

7.novembril 2015 toimus Otepää Gümnaasiumis Otepää Muusikakooli 40.aastapäevale pühendatud kontsert, kus esinesid muusikakooli õpilased, õpetajad ja vilistlased ning Pühajärve Puhkpilliorkester.
 
Juubelikontserdil olid tegevad kõik need, kel muusikakooliga side – näiteks oli õhtujuhiks muusikakooli vilistlane, praegune Von Krahli Teatri näitleja Ott Kartau, helipuldis istus aga teine vilistlane - Elmo Saul. Külalised said kuulata meeleolukaid tantsuviise, klassikalist muusikat, erinevat pillimängu, rahvamuusikapopuriid, oma mälestustest rääkis vilistlane Kadri Steinbach. Kontserdi lõpetasid üllatusesinejad, kes vastupidiselt teistele ei mänginud pille, vaid esitasid rahvatantse. Nagu tavaks, oli juubilaril ka palju õnnitlejaid.
Otepää Vallavalitsus tunnustas muusikakooli juubeli puhul 400 euroga. „Otepää Muusikakool on kahtlematult piirkonna au ja uhkus," sõnas Otepää vallavanem Kalev Laul. „Neid omavalitsusi, kus nii heal tasemel muusikaalast õpet antakse, polegi nii palju. Muusikakooli õpilased on võitnud mitmeid üle-riigilisi konkursse." Otepää Vallavalitsuse tänukirjaga tunnustati pikaajalisi muusikakooli töötajaid Merike Roopi ja Anne Aret ning direktorit Tuuli Vaherit. 
 
Otepää Muusikakooli direktor Tuuli Vaher tõdes, et paljud vilistlased on otsustanud oma eluteed jätkata muusikaga seotult. Haridusteed on jätkatud kõrgema astme muusikakoolides - edasi õppima on mindud erinevaid instrumente, laulmist, pärimusmuusikat jne. Kooli vilistlastest on pedagoogidena tunnustatud kitarrist Peep Peterson, koorijuht Vilve Maide ning Koeru Muusikakooli direktriss Kerli Sirila, lauljana töötab Viinis Evelin Saul. „Otepää Muusikakooli tänane sisu on selline tänu inimestele, kes siin majas töötavad," lausus Tuuli Vaher. „Olen väga tänulik, et meil on väga erinevad isiksused ja igaüks panustab täpselt sellisel moel nagu temale omane, nii tekivad kokkuvõttes parimad ideed ja lahendused." Otepää Muusikakooli tänukirjad said muusikakooli töötajad Imbi Poolakene, Ülle Rebane ja Helen Kirsi. 
 
Fotod SIIT
 
Lisainfo:
 
Otepää Muusikakooli ajalugu
Aastatel 1961 - 1975 sai Otepääl süvendatult muusikat õppida keskkooli juures tegutsenud muusikaklassides.  Otepää Lastemuusikakool alustas Otepää Keskkooli ruumides tööd 1975. aasta 1. septembril. Esimesel õppeaastal oli koolis 60 õpilast, kellest esimeses klassis alustasid 27.  Direktor Vello Sootsi  juhtimisel töötasid õpetajatena Anne Soots (praegu Are), Merike Hanson (praegu Roop), August Krents, Aare Rohumets, Varju Teder ja Evi Savi. Kui muusikaklassides oli võimalik õppida vaid akordioni ja klaverit, siis lastemuusikakooli avamisega lisandus ka viiuli ning erinevate puhkpillide õppimise võimalus. 
1990 - 2003 toimus õppetöö Virulombi tänava õppehoones. 
Aastatel 1999- 2005 oli direktoriks Pirika Sööt.
Aastast 2005  on direktoriks Tuuli Vaher.
Aastatel 2010-2014 töötasid direktori kohusetäitjatena Vilve Maide, Anneli Narusk ja Merike Roop.
 
Tänapäev 
2004. a. algusest tegutseb muusikakool taas vanas koolimajas, mis sedapuhku on põhjalikult renoveeritud.  Hetkel  omandab 13 õpetaja juhendamisel pillimängu oskusi 97 õpilast. Instrumentidest on võimalik õppida   klaverit, akordioni, viiulit, erinevaid vask- ja  puupuhkpille,  klassikalist  ja elektrikitarri. 2015. a sügisel taaskäivitati lauluõpe. Iga eriala baasil on moodustatud väiksemaid ja suuremaid ansambleid. Rühmatundides jagatakse teadmisi solfedžost ja muusikaloost.
Lõputunnistuseni on jõudnud 219 õppurit.
 
 
Töötajad
Alustades staažikamatest töötajatest, on hetkel muusikakoolis tööl:
Anne Are- klaveriõpetaja
Merike Roop- akordioniõpetaja, administraator
Imbi Poolakene- klaveriõpetaja, koristaja
Varju Teder- viiuliõpetaja
Arno Anton- puhkpilliõpetaja
Külli Teearu- puhkpilliõpetaja
Anneli Narusk- ajutiselt ei tööta
Lii Peterson- solfedžoõpetaja
Tuuli Vaher- klaveriõpetaja, direktor
Evelyn Ainlo- kitarriõpetaja
Rain Mõttus- majahoidja, remondimees
Ülle Rebane- klaveriõpetaja, kontsertmeister
Milvi Erm- viiuliõpetaja
Eve Eljand- muusikaloo õpetaja
Helen Kirsi- lauluõpetaja
 
Muusikakooli sünniloost Otepääl. 
 
1.septembril möödus 25 aastat Otepää Muusikakooli asutamisest. Kool ei tekkinud tühjale kohale, vaid selle teke oli ette valmistatud aktiivse muusikaalase tegevusega Otepää Keskkoolis juba pikema aja jooksul.
1945. aastal tuli muusikaõpetajaks Otepää Keskkooli August Krents. Ta paistis silma oma musikaalsuse ja suure tahtejõuga. Paari aastaga suutis ta luua koolis võimeka segakoori, mille ridades sammus juba 1947. a. üldlaulupeol Tallinnas ligi sada lauljat Otepää Keskkoolist. Samaaegselt pani ta aluse Otepää Keskkooli rahvapilliorkestrile, millest kujunes 1950-60ndail aastail üks tuntumaid sellealaseid muusikakollektiive kogu Eestis. Orkestri koosseisust kasvas välja rida tulevasi muusikuid ja muusikapedagooge, nende hulgas otepäälastele hästi tuntud Vello Soots ja Evi Savi. 
1957. aastal tähistati Otepää Keskkooli 50. aastapäeva. Pidustustel viibinud tollane Eesti NSV haridusminister V. Oja kinkis koolile komplekti puhkpille. Sellest peale hakkas kooli (ka linna) üritustel mürtsuma kooli puhkpilliorkester. Nooremate õpilaste jaoks moodustati koolis 20- liikmeline mandoliiniorkester. Kooris laulmine ja orkestris mängimine kujunes õpilaste auasjaks, mida igati soosisid ja toetasid ka kooli juhtkond ja lapsevanemad. 
1961. aastal valmis uus koolimaja. Avaramad ruumid võimaldasid aktiviseerida ka õpilaste klassivälist tegevust. Otepää Keskkooli juures alustasid tööd muusikaklassid klaveri ja akordioni erialadega. Vastavad katsed viisid läbi äsja Tartu Muusikakooli lõpetanud ja Otepää Keskkooli tööle suunatud Märt Kraav ning kooli muusikapedagoogid August Krents ja Evi Savi. Vastu võeti klaverilkassi 24 ja akordionit õppima 22 õpilast. Muusikaklassi õpetajatena alustasid tegevust Märt Kraav, August Krents, Evi Savi, Luule Veeroja ja Viive Pleer. Klassid töötasid lastevanemate kulul, õppemaks oli viis rubla kuus.
Muusikaõpetajad aeg-ajalt vahetusid. Märt Kraav siirdus 1963. aastal õpinguid jätkama Tallinna Konservatooriumi. 1964. a. tuli Otepää Keskkooli tööle Maila Värk, kes saksa keele õpetamise kõrval asus tööle ka klaveriõpetajana. 1. septembril 1967. a. tuli koduradadele tagasi end klaveriõpetajaks koolitanud Vello Soots. Muusikaklasside õpilaste arv kõikus 50 ümber. Akordioniõpilastest oli A. Krentsi poolt moodustatud arvukas akordionistide ansambel, kes esines kontsertidel, kohalikel laulpäevadel ja võttis osa üldlalupidudest Tallinnas.
Korduvate läbirääkimiste tulemusena, mille üheks eestvõtjaks oli alati ka A. Krents, avati 1. septembril 1975. a. Otepää Laste-muusikakool. Kool alustas tegevust vanas koolimajas, kasutades esialgu ka Otepää Keskkooli rohkearvulisi muusikainstrumente (klaverid, akordionid, puhkpillid). Klaveri ja akordioni kõrval hakati õpetama samuti viiulit ja puhkpille. Kooli direktoriks kinnitati Vello Soots, õpetajatena alustasid tööd Anne Soots (praegu Are), Evi Savi, August Krents, Imbi Poolakene, Merike Hanson (preagu Roop), Varju Teder ja Aare Rohumets.
1978. aastal lõpetasid Otepää Muusikakooli esimesed akordioniõpilased Siiri Nagel, Mare Pallon ja Henn Ruubel (õp. Krents); 1979. a. jõudsid lõpusirgele klaveriõpilased Merle Niklus ja Tiia Vijard (õp. Anne Soots); 1980. a. jõudis lõpetamiseni ka esimene puhkpillimängija (klarnet) Karin Teder (õp. Tamm). 1979. a. moodustati muusikakooli juurde puhkpilliorkester, mida hakkas juhatama Vello Soots.
1979. aastal sulgus August Krentsi eluraamat. Tema poolt Otepääl süüdatud muusikatõrvik põleb aga edasi ja seda üha kasvava ning võimsama leegiga. Otepää Kultuurikeskuse fuajees avati 1990. a. väsimatule muusikamehele mälestus bareljeef (autor Juta Eskel). Otepää Muusikakool võiks aga mälestust oma kooli „isast" jäädvustada iga- aastase August Krentsi nimelise muusikakonkursi läbiviimisega. 
 
 
Allikas: Heino Mägi 23.10.2000