« Tagasi

Otepää valla kultuuritegijad said pärandihoidja sõled

11.mail 2018 andis Valgamaa Rahvakultuuri Keskus Lüllemäel üle 2017. aasta tänusõled. Rahvusliku identiteedi säilimise ning elujõulise rahvakultuuri arendamise eest pärjati viit Valgamaa kogukonna hoidjat, nende seas ka kaks Otepää valla kultuurivedurit.

Otepää vallast pälvisid elutöö sõle Puka Kunstikooli direktor Esti Kittus, tänusõle käsitöö edendamise eest sai Puka Pritsumehe Marid juhataja Anne Perlov. Sõled pälvisid veel Lüllemäe noor rahvakunstnik Egely Pruuli, Valga rahvatantsija Hele Teras ja Valgamaa käsitöö ja rahvakunsti keskseltsi juhatuse liige Eha Mandel.

Otepäält käisid kultuuriinimesi tänamas ja õnnitlemas Otepää Vallavalitsuse liige, kultuurispetsialist Valdur Sepp ja Otepää Kultuurikeskused loomejuht Merilin Kirbits.

„Otepää kultuurielule on väga suureks auks see, et need inimesed siin elavad ja tegutsevad," märkis Valdur Sepp. „See on suur väärtus, et nad annavad oma kogutud tarkust ning elukogemust edasi ja löövad kultuurielus aktiivselt kaasa. Kutsun kõiki üles külastama Esti Kittuse näitust Puka kultuurimajas!"


Esti Kittus on Eesti Teatriliidu ja Lavastuskunstnike Liidu ning Eesti Kunstnike Liidu liige ning alates 2004. aastast Puka Kunstikooli direktor.  Puka Kunstikoolis õpitakse joonistamist, maalimist, skulptuuri ja kompositsiooni ning tegeldakse savi vormimisega. Õpilasi on 25 ringis ning  kooliaasta lõpeb suvepraktikaga.  Esti juures käib ka hulga ümberkaudseid täiskasvanuid kunstihuvilisi ennast arendamas. Ta teeb tihedalt koostööd Puka Kultuurimajaga ning kaks korda aastas seab üles kohalikus kultuurimajas kunstikooli laste ning teiste töid. Ka  Eesti Kultuurikapital on märganud ning tunnustanud Estit tema töö eest.

Anne Perlov asutas 2012 aastal Pritsumehe Maride käsitöötoa. Sellega andis ta kohalikele naistele koha, kus koos käia ning tegeleda enda hobidega, millega nad austavad käsitööna valminud esemeid ning tugevdavad ka kohalikku kogukonda. MTÜ Pritsumehe Marid tegutseb Puka vana koolimaja ruumides, kus on loodud väga mitmekesised võimalused käsitööga tegelemiseks. Samas on avatud ka valmistoodangu väljapanek, kust võib taskukohase hinnaga soetada endale meeldiva ja täiesti omanäolise käsitööeseme. Ise saab aga aktiivselt kaasa lüüa erinevates töötubades, mida seal regulaarselt korraldatakse. Kord aastas seab Anne Puka kultuurimajas üles tehtud töödest käsitöönäituse. Sünnikirjade jagamisel said vastsed vallakodanikud endale Anne Perlovi käe all valminud lapitekid.  Ta on ka aktiivne ühiskonnaelu tegelane – aastal 2012 pälvis aasta õppija tiitli ning  Valga maakonnas korraldas täiskasvanute õppija nädalat (TÕN). Anne on Valgamaa Partnerluskogu juhatuse liige.

 

Fotod: Arvo Meeks (Lõuna-Eesti Postimees)


Artikkel: Sang, S. Viis kultuurivedurit sai pärandihoidja sõle. Lõuna-Eesti Postimees 11.05.2018 https://lounapostimees.postimees.ee/4487003/viis-kultuurivedurit-sai-parandihoidja-sole?gallery=123876&image=7839454

Esti Kittus

 

Anne Perlov