« Tagasi

Arno Anton pälvis Valgamaa Teenetemärgi

Valga maavanema Margus Lepiku ja Valgamaa Omavalitsuste Liidu esimehe Agu Kabritsa Eesti Vabariik 99. aastapäeva vastuvõtul 23.veebruaril Valga Kultuuri- ja Huvialakeskuses tunnustati Valgamaa Vapimärgiga Valga ettevõtja Uno Heinlat. Valgamaa teenetemärgid pälvisid Tõrva ettevõtja Olav Napritson ning Otepää muusikakooli õpetaja Arno Anton.
 
Valgamaa Vapimärk ja Valgamaa Teenetemärk on maakonna kõrgeimad autasud, mida antakse vastavalt elutöö ja silmapaistvate saavutuste eest. Arno Antoni esitas teenetemärgi kandidaadiks Otepää Vallavalitsus.
 
Arno Anton on pärit Palupera vallast. Ta lõpetas Palupera Kooli ja seejärel H. Elleri nim Tartu Muusikakooli trombooni erialal. Järgnes Tallinna Pedagoogiline Instituut dirigeerimise erialal. Arno perekonnas oli muusika au sees - Arno ema ja isa mängisid Hellenurme Puhkpilliorkestris. Arno õppis koos vennaga salaja pilli mängima kui vanemaid ei olnud kodus, seejärel said poisid ka Hellenurme orkestrisse minna kätt proovima.  Arno olla seal mänginud lapsena tenorit. Töötanud on Arno oma armastatud erialal - Otepää Muusikakoolis  1982 - 1989, 1998 – tänapäevani, Viljandi Muusikakoolis alates 1989. aastast, Rõngu Rahvamaja Muusikastuudios alates 2002.  Arno juhatab alates 1998. aastast  Pühajärve Puhkpilliorkester ning alates 2002. aastast Rõngu Pasunakoort. Lisaks sellele asutas Arno Anton 1998. aastal Otepää Varajase Muusika Ansambli. Aastast 1989 mängib Arno vanamuusikaansamblis Viljandi Linnakapell ja juhib Otepää Tromboonikvartetti  ning Viljandi Linnakapelli Brassile. Arno Antoni eestvedamisel loodi MTÜ Otepää Muusikaühing 2001. aastal.
 
Pühajärve Puhkpilliorkester, maakonna ainuke, on rõõmustanud kuulajaid nii maakonnas kui ka väljaspool seda. On käidud ka Lätis ja Saksamaal, Pühajärve Puhkpill on olnud alati kohal suurematel valla ja maakonna üritustel. Arno juhitud orkestrid on võitnud auhindu puhkpilliorkestrite turniiridel. Arno teab, kuidas saavutada parim orkestrikõla - ta oskab näha, mõista ja aktsepteerida pillimeeste individuaalseid eripärasid.
 
Arno organiseerib ka  rahvusvahelist puhkpillifestivali Pühajärve Puhkpillipäevad - sel aastal toimub see juba 20. korda. Pühajärve Puhkpillipäevad annavad võimaluse koos musitseerida paljudel Eestimaa puhkpilliorkestritel ja ka külalistel Lätist, Soomest, Rootsist. Pillimehi on juhendanud Eesti parimad dirigendid ja külalisdirigendid Hollandist, Ameerikast, Soomest. See on tõeline puhkpillimuusika pidu, kus on kontserdid professionaalsetelt muusikutelt - nt. Läti Puhkpillikvintett Livonia, orkester ja kammeransambel Saksamaalt, Tartu metsasarvekvartett, Peterburi sarvekapell jt.
 
Viimasel kaheksal aastal on kõigil olnud võimalus nautida Otepääl Advendikontserte, kus esinevad Otepää Varajase Muusika Ansambel, Pühajärve Puhkpilliorkester ja üllatusesinejad. (Priit Petrson - kitarril, puhkpillikvintett Estica ja Pärnu käsikellade ansambel, Ro Toro jt.) Ka see  on jälle Arno mõtte- ja hingejõul teostatud.
 
Lisaks viljakale orkestritööle on Arno tegus pedagoog – ta on puhkpilliõpetaja, kes oskab õpetada väga mitmeid pille: plokkflööti, trompetit, metsasarve, altsarve, trombooni, tuubat ja löökpille. Tema õpilased on saavutanud võidukaid tulemusi regiooni - , vabariiklikel - ja rahvusvahelistel konkurssidel. Arno on õpetaja, kes suudab oma pillimängu ja ettevõtmistega avardada õpilaste muusikalist maailmapilti, mis suunab noori edasi muusikat õppima ja tegelema pillimänguga kogu elu. Tema tuntumad õpilased on: Imre Leopard - tuuba ja Mait Peterson - tromboon , mängivad Kaitseväe orkestris, Gertrud Leopard - löökpillid - õpib Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ning on saanud mängida ERSO -s ja Rahvusooper Estonia orkestris.
 
Arno Anton on tegus orkestrijuht, ürituste korraldaja ja viljakas pedagoog. Tema panus muusika edendamisse ületab juba ammu valla piire. Arno on igati väärikas kandidaat Valgamaa Teenetemärgile.
 
Fotol: Arno Anton, foto: Valju Aloel