« Tagasi

Tantsud India jumalatest

30.aprill 2017 Otepää Kultuurikeskuses kell 18.00 kontsert „Imeline India". Tantsib Maare-Marika Heinsoo-Kiiver.
 
Tantsud India jumalatest
 
Mis küll ühendab Eestimaa talvepealinna Otepääd ja kauget ning kaunist Lõuna-India tantsustiili, mille nimetuseks bharatanatyam?
 
5 aastat oma elust, 2011-2016, elas Otepääl Maare-Marika Heinsoo-Kiiver, kelle hobiks bharatanatyam on olnud 28 aastat. 30.aprillil kell 18 annab ta Otepää Kultuurikeskuses oma soolokontserdi „Imeline India".
 
Aga kuidas Maare endale sellise hobi valis ja miks ta sellega tegeleb?
Juba varases nooruses tundis naine tõmmet idamaade religiooni ja filosoofia vastu. Sellele lisandus nimetu igatsus, kui veel nn „nõuka-ajal" sai kinos vaadatud india filme, mis ju tavapäraselt ka rohke tantsu ja lauluga täidetud olid.
 
Kui Tallinnas aastal 1984 loodi india tantsu stuudio Amrita, siis Maareni see uudis veel kohe ei jõudnudki. Aasta oli 1987, kui Amrita tüdrukud esinesid Tartus Orientalistika päevadel ja sellest saadik ei saanud Maare hing enam rahu. Oma esimesed india tantsu sammud tegi ta 1989. aastal toonase Amrita tantsija Annika Nõmbergi käe all. Aastast 1994 on ta aga stuudio kauaaegse juhi Pille Roosi õpilane.
 
Kuid mis on siis see salapärane ja pilke paeluv bharatanatyam?
Tegemist on  Lõuna-Indiast pärineva aastatuhandete-vanuse iidse traditsiooniga – bharatanatyam on ajalooliselt iidne Lõuna-India templitants, mida nüüd küll tantsitakse ka kontserdilavadel üle maailma. Kaugetel aegadel elasid aga sealsetes templites tantsijannad, kes teenisid tantsuga jumalaid. Need tantsud räägivadki tavapäraselt india jumalate elust, kuid on ka tähenduseta abstraktseid tantse, mis keskenduvad liikumise ilu ja meisterlikkuse edasiandmisele. Ja meisterlikkust kõrgel tasemel eeldab see tants esitajalt tõepoolest – juba käemärke ehk mudra´sid on selles tantsus mitukümmend, lisaks silmade, keha ning jalgade koordinatsioon. Maare-Marika on osalenud ka Amrita korraldatud suvelaagrites ja töötubades, kus õpetajateks oma ala meistrid Indiast. 13 aastat on Maare ka ise olnud india tantsu õpetaja, Tartus tegutseb tema juhendamisel väike rühm, kes võiks kanda nime „Amrita sõsarad". Aasta tagasi andis Maare oma õpilastega kontserdi Tartus Tiigi Seltsimajas. Käesoleva aasta 30. aprillil kell 18 aga on otepäälased ja valgamaalased oodatud ning palutud nautima seda iidset ja imelist ilu ning osa saama India jumalate ja jumalannade vägevusest Otepää Kultuurikeskuses. Pileti hind on 5 eurot.
 
Maaret ja tema õpilasi võib esinema kutsuda oma pidudele ja üritustele, kontakt
maaremar@gmail.com, tel 55 34 712